23 Μαΐου 2017

Η κορυφαία των αγώνων σκοποβολής στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μονάχου είναι Ελληνίδα και λέγεται Άννα Κορακάκη. Σε όποιο αγώνισμα και να πήρε η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης, κατέκτησε μετάλλιο (ένα χρυσό και ένα χάλκινο).

Η κορυφαία των αγώνων στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μονάχου είναι Ελληνίδα και λέγεται Άννα Κορακάκη! Σε όποιο αγώνισμα και να αγωνίσθηκε η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης κατέκτησε μετάλλιο!

Μετά το Χάλκινο στο Σπορ Πιστόλι Γυναικών, ήρθε η ώρα για το Χρυσό και αυτό ήταν στο Αεροβόλο Πιστόλι! Σαν σε επανάληψη των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο, αλλά αντιστρέφοντας τα αγωνίσματα.

Η αφρόκρεμα της παγκόσμιας σκοποβολής συγκεντρώθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μονάχου. Η Άννα Κορακάκη αγωνίσθηκε στο αεροβόλο πιστόλι γυναικών, όπου τερμάτισε πρώτη κερδίζοντας το Χρυσό μετάλλιο και στο σπορ πιστόλι γυναικών όπου τερμάτισε τρίτη κερδίζοντας ένα ακόμη μετάλλιο, αλλά Χάλκινο!

Οι αγώνες αυτοί γίνονται στο Ολυμπιακό Σκοπευτήριο του Μονάχου (κληρονομιά των Ολυμπιακών του 1972) και συγκεντρώνουν το παγκόσμιο σκοπευτικό ενδιαφέρον.

Στον προκριματικό του αγωνίσματος η Άννα Κορακάκη τερμάτισε πέμπτη με σκορ 385/400 και μπήκε στον τελικό για να διεκδικήσει τη διάκριση. Η διάκριση ερχόταν βολή με τη βολή, όταν οι διεκδικήτριες αποκλείονταν ενώ η Άννα ανέβαινε στην κορυφή και παρέμενε εκεί μέχρι τη μάχη των μεταλλίων!