24 Ιουνίου 2017

Η Εθνική Γυναικών νίκησε την Γαλλία και κατέκτησε την 3η θέση στον όμιλο και σήμερα (24/6) θα αντιμετωπίσει στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπιτς χάντμπολ τη Δανία.

Ένα από τα σημαντικότερα ματς στην ιστορία του ελληνικού χάντμπολ και μπιτς χάντμπολ θα διεξαχθεί σήμερα στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας, αφού η Ελληνική ομάδα στην προημιτελική φάση του EURO θα αντιμετωπίσει την Δανία στις 11:00.

Αν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικρατήσει, εκτός από την πρόκριση στα ημιτελικά, εξασφαλίζει και ένα εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ρωσίας το 2018.

Στην αυλαία της Β΄ φάσης, στην 4η ημέρα του τουρνουά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε το πρωί 2-1 από την Ολλανδία, πληρώνοντας τα λάθη στην διαδικασία των σουτ άουτ, ενώ το μεσημέρι νίκησε 2-0 την Γαλλία και κατέκτησε την 3η θέση στον όμιλο.

Ο απολογισμός έως τώρα για την ελληνική ομάδα σε 8 ματς είναι 5 νίκες και 3 ήττες!

Η Ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Καραντώνη δήλωσε: "Και μέχρι εδώ που έχουμε φτάσει είναι μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό μπιτς χάντμπολ. Ουσιαστικά είμαστε μία νίκη μακριά από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Η Δανία είναι πραγματικά πολύ δύσκολη αντίπαλος, αλλά θα κάνουμε ότι καλύτερο περνάει από το χέρι μας. Ελπίζουμε να ξεπεράσει και η Κερλίδη τον τραυματισμό της και να είμαστε πλήρεις. Στο αυριανό ματς δεν πρέπει να κάνουμε λάθη".

Η τερματοφύλακας της Εθνικής Μάγδα Κεπεσίδου είπε: "Παρά την κούραση κερδίσαμε την Γαλλία. Είχαμε συγκέντρωση και καλές επιλογές στο 1ο σετ και στα τελευταία λεπτά του 2ου σετ, καταφέρνοντας να ανατρέψουμε το σκορ. Στα προημιτελικά θα τα δώσουμε όλα και ελπίζω να χαμογελάσουμε".

ΟΛΛΑΝΔΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 2-1 (18-19, 19-12, 3-2)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Τερ Σλούις 16, Μπαρνάρντ 9, Μολ 7, Ρόζινγκ 4, Ντε Μπόρστ 2, Σούμπιερς 2

ΕΛΛΑΔΑ (Καραντώνη): Δημητρίου 10, Μάστακα 10, Ποιμενίδου 6, Μούρνου 5, Λάμπρου 2.

ΕΛΛΑΔΑ- ΓΑΛΛΙΑ 2-0 (14-7, 17-15)

ΕΛΛΑΔΑ (Καραντώνη): Ν. Κεπεσίδου 10, Μούρνου 7, Μάστακα 6, Δημητρίου 4, Κερλίδη 4

ΓΑΛΛΙΑ: Οντόνο 8, Ζάζαι 7, Ατίνγκρ 2, Κάτανι 2, Βιλ 2, Λιμάλ 1.