11 Δεκεμβρίου 2016

Από τα Δύο Αοράκια πέρασε η ΑΕΛ, επικρατώντας με 66-65 του Ηρακλείου, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Α2.

Οι Λαρισαίοι πήραν τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο (16-20) και τον διατήρησαν μέχρι και το ημίχρονο (30-35), με το σκηνικό να μην αλλάζει στο δεύτερο μέρος. Στο 25’ το σκορ ήταν 42-38 υπέρ των φιλοξενούμενων, που στο 30’ βρέθηκαν στο +7 (43-50) και στο 36’ στο +8 (52-62). Οι Κρητικοί αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά και μείωσαν στον πόντο έχοντας ηγέτες τους Λιανό, Μαραγκάκη και Παπαδάκη (62-63), ενώ πέρασαν και μπροστά με 64-63, ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη. Το συγκρότημα του Αβραάμ Παπαδόπουλου, όμως, ανέκτησε την ψυχραιμία του, βρέθηκε στο +1 με 7’’ να απομένουν (64-65 με 2/2 βολές του Σταμπουλή) κι έφυγε από τα Δύο Αοράκια με το «διπλό», αφού στον εναπομείναντα χρόνο οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή. Στην τελευταία φάση, ο Μαραγκάκης είχε 1/2 βολές, οι φιλοξενούμενοι πήραν το ριμπάουντ και «κράτησαν» το ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Λόρτος, Σιμητόπουλος.
Δεκάλεπτα: 16-20, 30-35, 43-50, 65-66.
Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Μαραγκουδάκης, Πάνου 4, Παπαδάκης 7, Τσερκιτζόγλου, Μαραγκάκης 14 (3), Πετράκης 6 (2), Κουπίδης, Λόλας 6, Λιανός 17 (1), Λάτοβιτς 3 (1), Πάλλης 8.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 8 (2), Σταμπουλής 13 (1), Παπαχρήστος 5 (1), Δεληγεώργης 4, Τσιλούλης 3 (1), Μαλτέσιος 4, Πολίτης 13 (3), Τσούτσος 5 (1), Θορστέινσον 11.