30 Απριλίου 2017

Ο Σωτήρης Γαλόγαυρος ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Παγκόσμιο Γκραν Πρι αεροβόλων όπλων που διεξήχθη στο Σέτζιν της Πολωνίας με την έκτη θέση και νέο Πανελλήνιο ρεκόρ.

Την έκτη θέση, την οποία φρόντισε να τη συνδυάσει και με νέο πανελλήνιο ρεκόρ, κατέλαβε ο Σωτήρης Γαλόγαυρος στο Παγκόσμιο Γκραν Πρι αεροβόλων όπλων που διεξήχθη στο Σέτζιν της Πολωνίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ήταν πέμπτος στα προκριματικά του R1 10m STANDING MEN SH1, ενώ στον τελικό βρέθηκε στην 6η θέση με επίδοση 161.1 που αποτελεί νέο εθνικό ρεκόρ.

Στα προκριματικά ο αθλητής του Τριπτόλεμου είχε επίδοση 614.5 (101.4, 102.5, 101.7, 103.7, 103.8, 101.4), ενώ ολοκλήρωσε τις προσπάθειες στον τελικό με επίδοση 161.1 (50.6, 49.9, 21.1, 19.7, 19.8).

Ο Βαγγέλης Κακοσαίος, ο οποίος ήταν ο μοναδικός εκπρόσωπος της ελληνικής σκοποβολής στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, κατέλαβε την 26η θέση στο R5 10m AIR RIFLE PRONE MIXED SH2 με επίδοση 622.1 (104.3, 102.6, 101.5, 106.0, 103.8, 103.9).

Κεραυνός και Όμηρος πρώτευσαν στο πανελλήνιο γκόλμπολ

Ο Κεραυνός στους άνδρες και ο Όμηρος στις γυναίκες, κατέκτησαν την πρώτη θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα γκόλμπολ. Μετά και την ολοκλήρωση της τρίτης φάσης που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Σμύρνης, ο Κεραυνός συγκέντρωσε 34 βαθμούς, έναντι 24 του Ομήρου και 22 του Ήφαιστου. Αντίστοιχα στις γυναίκες, ο Όμηρος έφτασε τους 51 βαθμούς, ενώ ακολούθησαν Ήφαιστος με 30 και Κεραυνός με 27.