19 Ιουλίου 2017

Η Παρτιζάν απέσπασε 0-0 στην Ποντγκόριτσα με αντίπαλο την Μπουντούτσνοστ, αλλά χάρη στη νίκη της στο πρώτο ματς πέρασε στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ

Χάρη στο προβάδισμα του πρώτου αγώνα στο Βελιγράδι και το 2-0 απέναντι στην Μπουντούτσνοστ η Παρτιζάν προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πρωταθλητές Σερβίας απέσπασαν 0-0 στη ρεβάνς της Ποντγκόριτσα και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Μάλιστα στο 35΄ η Μπούντουτσνοστ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από λάθος της άμυνας των Σέρβων o Bλαϊσάβλεβιτς με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Η απάντηση της Παρτιζάν δεν άργησε και στο 42΄ ο Όστοϊτς σηκώθηκε πιο ψηλά απ΄ όλους στην καρδιά της περιοχής των γηπεδούχων, όμως η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Προς το φινάλε της αναμέτρησης χάθηκαν ορισμένες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, ωστόσο στο ματς κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα. To 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος και έτσι η Παρτιζάν πήρε την πρόκριση.

Αστάνα-Σπάρτακς Γιουρμάλα: 1-1 (1-0) (Τβουμάσι 59’- Βαρντάνιανς 72’)

Στην επόμενη φάση πέρασε η Αστανα που πήρε ισοπαλία 1-1 από την Σπάρτακς Γιουρμάλα κι ενώ στο πρώτο ματ είχε κερδίσει με 1-0. Με τη Λέγκια θα παίξει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, η Αστάνα στον επόμενο γύρο. Η Αστάνα άνοιξε το σκορ με τον Τβουμάσι στο 59’ αλλά στο 72’ ο Βαρντάνιανς ισοφάρισε σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το 2ο γκολ που θα τους χάριζε την πρόκριση κι έχασαν ευκαιρίες αλλά στο τέλος η Αστάνα πανηγύρισε.

Αλασκέρτ-ΜΠΑΤΕ: 1-3 (1-1) (Νενάντοβιτς 18’-Γκορντέιτσουκ 23’, 35’, Βολόντκο 78’)

Πρόκριση για την ΜΠΑΤΕ που κέρδισε με 3-1στην έδρα της Αλασκέρτ κι ενώ στο πρώτο ματς οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες, 1-1. Με την Σλάβια Πράγας θα παίξουν οι Λευκορώσοι στον επόμενο γύρο. Η Αλασκέρτ άνοιξε το σκορ με τον Νενάντοβιτς στο 18ο λεπτό αλλά στο 23’ ο Γκορντέιτσουκ ισοφάρισε και στο 35’ ο ίδιος έκανε και το 1-2. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Βολόντκο στο 78ο λεπτό.

Βαρντάρ-Μάλμε: 3-1 (1-1) (Γκμτσάροβ 56, Μπαρσεγκιάν 61’, Νικόλοβ 90+1’-Ρόσενμπεργκ 16’ πεν.)

Το μπαμ έκανε η Βαρντάρ Σκοπίων που κέρδισε με 3-1 τη Μάλμε και σε συνδυασμό με το 1- του πρώτου ματς την πέταξε εκτός συνέχεις και περιμένει αντίπαλο από το ζευγάρι Κοπεγχάγη-Ζίλινα (3-1 το πρώτο ματς). Οι Δανοί μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με πέναλτι του Ρόζενμπεργκ αλλά ο Γκμτσάροβ στο 56’ έκανε το 1-1 και στο 61’ οι Σκοπιανοί κέρδισαν πέναλτι. Ο Φελίπε έχασε το πέναλτι αλλά στην επαναφορά ο Μπασεγκιάν έκανε το 2-1. Και στο καθυστερήσεις ο Νικόλοβ διαμόρφωσε το 3-1.

Σαμτρέντια-Καρμπακ: 0-1 (0-5) (Γκουεριέ 2’)

Η Καραμπάκ είχε περάσει από το πρώτο ματς καθώς είχε κερδίσει με 5-0 τη Σαμτρέντια ωστόσο κέρδισε και σήμερα με 1-0 και στην επόμενη φάση θα κοντραριστεί με μία εκ των Κουκέσι ή Σερίφ. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε στο 22ο λεπτό ο Γκουεριέ.

Δε Νιου Σεντς-Ριέκα: 1-5 (0-2) (Ματέι 41’, Γκαβράνοβιτς 54’, 79’, Γκόργκον 61’, Ριστόβσκι 64’-Σιέσλεβιτς 69’)

Πλάκα έκανε στην Νιου Σεντς η Ριέκα, καθώς τη διέσυρε με 5-1 στην έδρα της και πέρασε με συνολικό σκορ, 7-1. Λογικά τη Σάλτσμπουργκ θα βρει απέναντί της η Κροατική ομάδα. Η Ριέκα άνοιξε το σκορ με τον Ματέι στο 41ο λεπτό, ενώ ο Γκαβτανοβιτς έκανε το 0-2 στο 54’ με τον Γκρογκόν να γράφει το 0-3 στο 61’. Ο Ριστόβσκι έκανε το 0-4 στο 64’ και πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-4 με τον Σιέσλεβιτς. Το τελικό 1-5 διαμόρφωσε ο Γκαβράνοβιτς στο 79΄με το 2ο γκολ του στο ματς.

Βίκινγκουρ-Χαφναρφιοντούρ: 0-2 (1-1) (Λένον 79’ πεν., Βαλντίμαρσον 90+1’)

Παλικαρίσια πρόκριση για τη Χαφναρφιοντούρ που κέρδισε με2-0 στην έδρα της Βίκινγκουρ κι ενώ το πρώτο ματς είχε έρθει ισόπαλο 1-1. Το ματς ήταν ισορροπημένο για 78 λεπτά αλλα κάπου εκεί ήρθε η φάση που έκρινε το ματς. Ο Όλσεν έκανε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Λένον από τα 11 μέτρα έγραψε τα 0-1. Η Βίκινγκουρ κατέρρευσε και στο 90+1 ο Βαλντίμαρσον έκανε και το 0-2.