15 Ιανουαρίου 2017

Αν και έχανε με 2-0 στο ημίχρονο άπό τον Αχαρναϊκό, ο ΟΦΗ έκανε μία μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και με τρία γκολ κατάφερε να πάρει μια μια μεγάλη νίκη με γκολ του Χίσι στο 91′.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια κατέθεσε στο δεύτερο ημίχρονο και την ψυχή της στον αγωνιστικό χώρο, ισοφαρίζοντας με τέρματα των Μιλοσάβλιεβιτς (49’) και Κομεσίδη (57’) εκείνα των Νταμιάνο (2’) και Ντάγκρα (38’) και πετυχαίνοντας, τελικά, το σπουδαίο… τρίποντο, με τον Κέβιν Χίσι να «χτυπάει» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων!
Aχαρναικός: Aποστολίδης, Σωτηράκος, Χροστοφιλέας,Παπατόλιος, Καραντασιάδης,Ζαχαρός, Ντάγκρας, Σταμούλης, Πλαβούκος, Μουστάκης,Τζέφερσον.
OΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος,Κοιλιάρας, Οστοιτς, Κομεσίδης,Μητρόπουλος (46' Χίσι), Αντουκόρ, Χαντί (46' Μάνος), Ράντι, Μιλοσάβλιεφ (77' Βαλλιάνος), Βουό.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2' Γκολ τηνπρώτη φάση του αγώνα για τονΑχαρναικό. Κόρνερ του Σταμούλη, ο Δερμιτζάκης διώχνει με τις γροθιες και ο Τζέφερσον με μονοκόμματο σούτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).
8' Γυριστό σουτ του Χαντί, η μπάλα λίγο άουτ. Η πρώτη φάση για τον ΟΦΗ.
15' Σούτ του Ντάγκρα απο αριστερά, ο Δερμιτζάκης διώχνει σε κόρνερ στη γωνία του.
24' Φάουλ του Ράντι, κεφαλιά του Οστοιτς, μπλοκάρει ο γκολκήπερ του Αχαρναικού.
28' O Aχαρναικος απειλεί ξανά με το Χριστοφιλέα να σουτάρει μέσα απο την πριοχή, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
37' Απο διώξμο του Δερμιτζάκη, η μπάλα φτάνει στον Παπατόλιο, ο οποίος πλασάρει άουτ.
38' Το 2-0 για τον Αχαρναικό.Ο Ντάγκρας περνάει όποιον βρίσκει απο την άμυνα του ΟΦΗ και πλασάρει κάτω απο το σώμα του Δερμιτζάκη.
44' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί σε θέση βολής πλασάρει άουτ απο καλή θέση.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-0
Με δυο αλλαγές ξεκινάει ο ΟΦΗ στο δεύτερο 45λεπτο. Εξω οι Μητρόπουλος και Χαντί. Μέσα οι Χίσι και Μάνος.
49' Μειώνει ο ΟΦΗ σε 2-1. Απευθείας χτύπημα φάουλ του Μιλοσάβλιεφ, η μπάλα στα δίχτυα.
53' Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλιεφ.
55' Κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη
57' Το 2-2 για τον ΟΦΗ! Ο Ράντι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κομεσίδης με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (2-2).
64' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τον Αχαρναικό, με τον Τζέφερσον να πλασάρει άουτ απο καλή θέση.
68' Κίτρινη κάρτα στον Κοιλιάρα.
70' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Ράντι, ο Μάνος στην πορεία της μπάλας, δεν έπιασε όπως ήθελε την προβολή και η μπάλα πέρασε άουτ.
75' Ο διαιτητής Μπλάνας λέει όχι σε  σπρώξιμο του Ράντι μέσα στην περιοχή. Ολος ο πάγκος του ΟΦΗ μέσα στο γήπεδο διαμαρτύρεται για την φαση, για πέναλτι!
77' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βαλλιάνος αντί του Μιλοσάβλιεφ.
80' Σούτ του Χριστοφιλέα, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια του Δερμιτζάκη.
87' Ο Δερμιτζάκης διώχνει το σουτ του Ντάγκρα, ο οποίος μπήκε απο δεξιά και πλάσαρε.
92' Το 2-3 για τον ΟΦΗ. Ο Ράνι σέντραρε, ο Χίσι με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ολος ο πάγκος του ΟΦΗ μέσα πανηγυρίζει!!
Απίστευτες στιγμές στο γήπεδο του Αχαρναικού. Οι παίκτες και ο πάγκος των γηπεδούχων επιτίθεται στους παίκτες του ΟΦΗ.
Το παιχνίσι τελειώνει. Ο ΟΦΗ παίρνει μια σπουδαία νίκη!