24 Μαρτίου 2017

Την ήττα με 0-2 από την Ουκρανία γνώρισε η Εθνική Νέων, στον πρώτο αγώνα της για την elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αν και είχε υπό έλεγχο τον αγώνα στο πρώτο μέρος, βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45΄+2) από γκολ του Μικολένκο, ενώ με το ξεκίνημα του δευτέρου (49΄) οι Ουκρανοί διπλασίασαν με τον Ρούσιν.
Παρά το γεγονός ότι οι Ουκρανοί έμειναν με δέκα παίκτες στο επόμενο λεπτό (50΄) λόγω αποβολής του Γιάκιμετς με δεύτερη κίτρινη, οι διεθνείς δεν κατόρθωσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο.
Στον άλλον αγώνα του ομίλου η Ολλανδία νίκησε με 1-0 τη Φινλανδία.