Breaking News

Ρεκόρ στο Run Greece του Ηρακλείου

Μάιος 01st, 2017
Μια μεγάλη γιορτή για δρομείς και πολίτες στήθηκε σήμερα (30/04) ...

Ακόμη δύο χρυσά στην Οστράβα

Μάιος 01st, 2017
Με μεγάλη επιτυχία και δύο ακόμη χρυσά μετάλλια, ολοκληρώθηκε η ...

Νίκη της ΑΕΚ, 90-78 το Ρέθυμνο

Απρίλιος 30th, 2017
Η ΑΕΚ νίκησε στην έδρα της το Ρέθυμνο με 90-78, στην πρώτη αναμέτρηση ...

Football League: Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Απρίλιος 30th, 2017
Ο Άρης αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες και ...

Γ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Απρίλιος 30th, 2017
Ο Εργοτέλης νίκησε στον Παγκρήτιο στάδιο τον Πανθηραικό με 2-0 , ...

Συγκινητικός ο Σούλης Παπαδόπουλος στη συνέντευξη Τύπου

Απρίλιος 30th, 2017
Συγκινητικός παρουσιάσθηκε στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα ...

Super League: Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής

Απρίλιος 30th, 2017
Με πρωταθλητή τον Ολυμπιακό και τους Λεβαδειακό και  Βέροια να ...

Θρίαμβος για την ελληνική ιστιοπλοΐα στο παγκόσμιο της Γαλλίας

Απρίλιος 30th, 2017
  Στο ΙέρΘρίαμβος για την ελληνική ιστιοπλοΐα στο παγκόσμιο της ...

Χάλκινο μετάλλιο στο ντουέτο για τις Πλατανιώτη/Παπάζογλου

Απρίλιος 30th, 2017
Το χάλκινο μετάλλιο στο ντουέτο κατέκτησαν η Ευαγγελία Πλατανιώτη και ...

Πανελλήνιο ρεκόρ ο Γαλόγαυρος και 6η θέση στο Παγκόσμιο Γκραν Πρι

Απρίλιος 30th, 2017
Ο Σωτήρης Γαλόγαυρος ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Παγκόσμιο Γκραν ...

Α1 ΕΠΣΗ: Νίκη του πρωταθλητή Ηρόδοτου στο ντέρμπι με Γιούχτα

Απρίλιος 30th, 2017
Ο πρωταθλητής Ηρόδοτος ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 36ης ...

Σημαντική νίκη με Πανθηραϊκό ο Εργοτέλης

Απρίλιος 30th, 2017
Ο Εργοτέλης πήρε σημαντική νίκη επικρατώντας 2-0 του ...

O καιρός σήμερα 30/04

Απρίλιος 30th, 2017
Ανοιξιάτικος θα παραμείνει ο καιρός το επόμενο τριήμερο στις ...

Formula 1: Ιστορία έγραψε ο Μπότας στη Ρωσία

Απρίλιος 30th, 2017
Την «παρθενική» του νίκη στην Formula 1 πανηγύρισε στο Σότσι της ...
10 Ιανουαρίου 2017
  Κοντοζυγώνει η έναρξη του 25ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Ανδρών, το οποίο θα φιλοξενηθεί από τις 11 έως τις 29 Ιανουαρίου στη Γαλλία. Την Τετάρτη (11/1) η πρεμιέρα ανάμεσα στους "τρικολόρ" και τους Βραζιλιάνους.


Κοντοζυγώνει η έναρξη του 25ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Ανδρών, το οποίο θα φιλοξενηθεί από τις 11 έως τις 29 Ιανουαρίου στη Γαλλία και συγκεκριμένα σε 8 πόλεις, το Παρίσι, την Λιλ, την Ναντ, το Μονπελιέ, το Αλμπερτβίλ, την Ρουέν, το Μετς και την Μπρεστ. Είναι η 4η φορά που η Γαλλία θα διοργανώσει Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αφού προηγήθηκαν τα τουρνουά του 1970, του 2001 και του 2007 (Γυναικών).

Τα κλειστά γυμναστήρια όπου θα διεξαχθούν οι αγώνες είναι τα: Stade Pierre- Mauroy (27.500 θεατές)- Λιλ, AccorHotels Arena (15.700)- Παρίσι, Exponantes- Hall XXL (10.800)- Ναντ, Park&Suites Arena (9.853)- Μονπελιέ, La halle de glace Olympique (6.500)- Αλμπερτβίλ, Kindarena (5.700)- Ρουέν, Arenes de Metz (5.127)- Μετς, Brest Arena (4.000)- Μπρεστ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο Παρίσι θα πραγματοποιηθούν οι ημιτελικοί και οι τελικοί της διοργάνωσης.

Ομάδες από Ασία, Αμερική, Αφρική και Ευρώπη

Στο τουρνουά θα συμμετέχουν 24 ομάδες, η διοργανώτρια και κάτοχος του τίτλου Γαλλία, η δευτεραθλήτρια κόσμου ομάδα του Κατάρ, το Μπαχρέιν, η Ιαπωνία και η Σουηδική Αραβία από το Ασιατικό Πρωτάθλημα, οι Αγκόλα, Αίγυπτος και Τυνησία από το Αφρικανικό Πρωτάθλημα, οι Κροατία, Γερμανία, Ισπανία από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, 9 χώρες (Λευκορωσία, Δανία, Ουγγαρία, Ισλανδία, ΠΓΔΜ, Πολωνία, Ρωσία, Σλοβενία, Σουηδία) από τα προκριματικά της ευρωπαϊκής ζώνης, οι Αργεντινή, Βραζιλία και Χιλή από το Παναμερικανικό Πρωτάθλημα, καθώς και η Νορβηγία που πήρε wild card.

Οι πρωτιές σε Γάλλους, Γερμανούς, Σουηδούς

Η Γαλλία είναι η ομάδα με τις περισσότερες κατακτήσεις (5) και μάλιστα έχει κερδίσει τις τρεις από τις τελευταίες τέσσερις διοργανώσεις, έχοντας συνολικά 9 μετάλλια (5 χρυσά, 1 αργυρό, 3 χάλκινα). Η Σουηδία έχει τα περισσότερα (11) μετάλλια, αφού έχει στην συλλογή της 4 χρυσά, 3 αργυρά και 4 χάλκινα. Ακολουθούν Ρουμανία και Γερμανία που έχουν από 6 μετάλλια. H Γερμανία μαζί με την Σουηδία είναι οι χώρες με τις περισσότερες συμμετοχές (23) και ακολουθούν η Δανία (22), η Γαλλία (21), Ισπανία (19), Ουγγαρία (19), Ισλανδία (19)

Τηλεόραση

Τα τηλεοπτικά δικαιώματα της διοργάνωσης ανήκουν (τα έχει αγοράσει από την Διεθνή Ομοσπονδία Χάντμπολ) στην beIN Sports που εδρεύει στην Ντόχα του Κατάρ, αλλά έχει επίσης γραφεία σε Γαλλία, Ισπανία και σε άλλες χώρες του κόσμου. Θα καλύψει ζωντανά 36 παιχνίδια από την φάση των ομίλων και άλλα 16 από τα νοκ- άουτ.

Η beIN Sports με την σειρά της τα έχει παραχωρήσει σε τηλεοπτικούς σταθμούς ανά τον κόσμο, ωστόσο στην Ελλάδα δεν υπάρχει συνεργασία με κάποιον τηλεοπτικό σταθμό, οπότε οι Έλληνες φίλαθλοι θα μπορούν να δουν τους αγώνες μόνο μέσω καναλιών από άλλες χώρες που πιθανότατα εκπέμπουν μέσω δορυφόρου ή έχουν ελεύθερο το προϊόν τους στις ιστοσελίδες τους.

Το σύστημα

Στην προκριματική φάση οι ομάδες θα παίξουν ένας προς όλους και οι τέσσερις πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο θα προκριθούν στην φάση των «16», όπου και θα διεξαχθούν αγώνες νοκ- άουτ με χιαστί διασταύρωση των ομίλων Α-Β και Γ-Δ. Οι 8 ομάδες που δεν θα προκριθούν, θα παίξουν για το Presidents Cup, χωρισμένες σε δύο γκρουπ. Αυτές που θα καταλάβουν την 5η θέση στον όμιλό τους θα παίξουν για θέσεις 17-20 και αυτές που κατέλαβαν την 6η θέση, θα αγωνιστούν για τις θέσεις 21-24.

Οι όμιλοι

Α’ όμιλος (Ναντ): Γαλλία, Πολωνία, Ρωσία, Βραζιλία, Ιαπωνία, Νορβηγία

Β’ όμιλος (Μετς): Ισπανία, Σλοβενία, ΠΓΔΜ, Ισλανδία, Τυνησία, Αγκόλα.

Γ’ όμιλος (Ρουέν): Γερμανία, Κροατία, Λευκορωσία, Ουγγαρία, Χιλή, Σαουδική Αραβία.

Δ’ όμιλος (Παρίσι): Κατάρ, Δανία, Σουηδία, Αίγυπτος, Μπαχρέιν, Αργεντινή.

Το πρόγραμμα:

Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2017

21:45 Γαλλία- Βραζιλία (Παρίσι)

Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2017

14:00 Σλοβενία- Αγκόλα

18:45 Ρωσία- Ιαπωνία

18:45 ΠΓΔΜ- Τυνησία

21:45 Νορβηγία- Πολωνία

21:45 Ισπανία- Ισλανδία

Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2017

15:00 Λευκορωσία- Χιλή

15:00 Κατάρ- Αίγυπτος

18:45 Ιαπωνία- Γαλλία

18:45 Γερμανία- Ουγγαρία

18:45 Σουηδία- Μπαχρέιν

21:45 Κροατία- Σαουδική Αραβία

21:45 Δανία- Αργεντινή

Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2017

15:45 Βραζιλία- Πολωνία

15:45 Ισλανδία- Σλοβενία

18:45 Νορβηγία- Ρωσία

18:45 Τυνησία- Ισπανία

18:45 Δανία- Αίγυπτος

21:45 Αγκόλα- ΠΓΔΜ

21:45 Ουγγαρία- Κροατία

Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017

15:45 Ισλανδία- Τυνησία

15:45 Αργεντινή- Σουηδία

18:45 Γαλλία- Νορβηγία

18:45 Χιλή- Γερμανία

18:45 Μπαχρέιν- Κατάρ

21:45 Βραζιλία- Ιαπωνία

21:45 Σαουδική Αραβία- Λευκορωσία

Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2017

18:45 Σλοβενία- ΠΓΔΜ

18:45 Ουγγαρία- Χιλή

18:45 Αίγυπτος- Μπαχρέιν

21:45 Πολωνία- Ρωσία

21:45 Ισπανία- Αγκόλα

21:45 Κροατία- Λευκορωσία

21:45 Δανία- Σουηδία

Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2017

15:00 Νορβηγία- Βραζιλία

18:45 Πολωνία- Ιαπωνία

18:45 Σλοβενία- Τυνησία

18:45 Γερμανία- Σαουδική Αραβία

18:45 Κατάρ- Αργεντινή

21:45 Ρωσία- Γαλλία

21:45 Αγκόλα- Ισλανδία

Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2017

15:00 Σαουδική Αραβία- Ουγγαρία

15:00 Αργεντινή- Αίγυπτος

18:45 Λευκορωσία- Γερμανία

18:45 Δανία- Μπαχρέιν

21:45 ΠΓΔΜ- Ισπανία

21:45 Κροατία- Χιλή

21:45 Σουηδία- Κατάρ

Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2017

15:00 Ρωσία- Βραζιλία

15:00 Τυνησία- Αγκόλα

18:45 Γαλλία- Πολωνία

18:45 ΠΓΔΜ- Ισλανδία

21:45 Ιαπωνία- Νορβηγία

21:45 Ισπανία- Σλοβενία

Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2017

15:00 Σαουδική Αραβία- Χιλή

15:00 Μπαχρέιν- Αργεντινή

18:45 Γερμανία- Κροατία

18:45 Σουηδία- Αίγυπτος

21:45 Λευκορωσία- Ουγγαρία

21:45 Κατάρ- Δανία

Φάση των "16"

Β1-Α4

Δ3-Γ2

Β3-Α2

Δ1-Γ4

Γ3-Δ2

Α1-Β4

Α3-Β2

Γ1-Δ4

Προημιτελικά

Β1-Α4 εναντίον Δ3-Γ2 (Π1)

Β3-Α2 εναντίον Δ1-Γ4 (Π2)

Γ3-Δ2 εναντίον Α1-Β4 (Π3)

Α3-Β2 εναντίον Γ1-Δ4 (Π4)

Ημιτελικά

Π1 εναντίον Π2

Π3 εναντίον Π4

Τα μετάλλια

Χρυσό Ασημένιο Χάλκινο Γενικά

1. Γαλλία 5 1 3 9

2. Σουηδία 4 3 4 11

3. Ρουμανία 4 0 2 6

4. Γερμανία 3 2 1 6

5. Ρωσία 3 3 0 6

6. Ισπανία 2 0 1 3

7. Κροατία 1 3 1 5

8. Τσεχία 1 2 2 5

9. Σοβιετική Ένωση 1 2 2 5

10. Γιουγκοσλαβία 1 1 2 6

11. Δανία 0 3 1 4

12. Ανατολική Γερμανία 0 2 2 4

13. Πολωνία 0 1 3 4

14. Αυστρία 0 1 0 1

15. Ουγγαρία 0 1 0 1

16. Κατάρ 0 1 0 1

17. Σερβία 0 0 2 2

Η "Χρυσή" Βίβλος

Έτος- Χώρα- Χρυσό- Ασημένιο- Χάλκινο

1938 Γερμανία Γερμανία Αυστρία Σουηδία

1954 Σουηδία Σουηδία Γερμανία Τσεχοσλοβακία

1958 Αν. Γερμανία Σουηδία Τσεχοσλοβακία Γερμανία

1961 Δ.Γερμανία Ρουμανία Τσεχοσλοβακία Σουηδία

1964 Τσεχοσλοβακία Ρουμανία Σουηδία Τσεχοσλοβακία

1967 Σουηδία Τσεχοσλοβακία Δανία Ρουμανία

1970 Γαλλία Ρουμανία Αν. Γερμανία Γιουγκοσλαβία

1974 Αν. Γερμανία Ρουμανία Αν. Γερμανία Γιουγκοσλαβία

1978 Δανία Δυτ. Γερμανία ΕΣΣΔ Αν. Γερμανία

1982 Δυτ. Γερμανία ΕΣΣΔ Γιουγκοσλαβία Πολωνία

1986 Ελβετία Γιουγκοσλαβία Ουγγαρία Αν. Γερμανία

1990 Τσεχοσλοβακία Σουηδία ΕΣΣΔ Ρουμανία

1993 Σουηδία Ρωσία Γαλλία Σουηδία

1995 Ισλανδία Γαλλία Κροατία Σουηδία

1997 Ιαπωνία Ρωσία Σουηδία Γαλλία

1999 Αίγυπτος Σουηδία Ρωσία Γιουγκοσλαβία

2001 Γαλλία Γαλλία Σουηδία Γιουγκοσλαβία

2003 Πορτογαλία Κροατία Γερμανία Γαλλία

2005 Τυνησία Ισπανία Κροατία Γαλλία

2007 Γερμανία Γερμανία Πολωνία Δανία

2009 Κροατία Γαλλία Κροατία Πολωνία

2011 Σουηδία Γαλλία Δανία Ισπανία

2013 Ισπανία Ισπανία Δανία Κροατία

2015 Κατάρ Γαλλία Κατάρ Πολωνία

 

To TvSport

συνδυάζει την αθλητική ενημέρωση με βίντεο από την Κρήτη, την Ελλάδα και όλο τον κόσμο. Με οδηγό την αντικειμενική  και έγκαιρη προβολή όλων των αθλητικών γεγονότων αλλά και με ανοιχτή τη δική σας συμμετοχή

Τηλ Επικοινωνίας

  • (+30)  6936915717