16 Ιουνίου 2016

Ακόμα ένα μετάλλιο κατέκτησε η ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ΑμεΑ με τον Σε Ζόν Φερνάντες να κατακτά το χρυσό στη σφαίρα στην κατηγορία F53 με βολή στα 7.93μ.

Μετά το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ο Σεζόν Φερνάντες αναδείχθηκε και πρωταθλητής Ευρώπης. Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης είχε καλύτερη βολή στα 7 μέτρα 93 εκατοστά, που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος στην κατηγορία F53.

Μετά το χάλκινο μετάλλιο του την Τρίτη ο Σείτης αγωνίστηκε και στον τελικό των 100μ. όπου κατέλαβε την 4η θέση με 11.74 (11.83 στα προκριματικά).

Τέλος, στην κορίνα F32 ο Νίκος Γονιός με βολή στα 30.76μ. που αποτελεί προσωπικό ρεκόρ κατέλαβε την τέταρτη θέση.