22 Ιουλίου 2017

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Αλέξανδρος Παπαδάτος, καθώς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 130 κιλών ελληνορωμαϊκής πάλης στην Σαμψούντα της Τουρκίας, που γίνονται οι 23οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών.

Χαμόγελα για τον Αλέξανδρο Παπαδάτο στην Σαμψούντα της Τουρκίας!

Ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους 23ους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου!

Ο Παπαδάτος, που δεν είχε στο πλευρό του τον ομοσπονδιακό τεχνικό, Νίκο Αποστόλου, λόγω αποβολής από κάρτες που είχε από προηγούμενα παιχνίδια, επικράτησε στον τελικό των 130κ ελληνορωμαϊκής πάλης με 4-1 στα σημεία του Ρώσου Εβγκενί Ζελτούκιν.