22 Ιουλίου 2017

Ο σφαιροβόλος Οδυσσέας Μουζενίδης έφερε το πρώτο μετάλλιο, χάλκινο σε χρώμα, για την Ελλάδα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου κ-20 που διεξάγεται στο Γκροσέτο.

Το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στο Γκροσέτο ήρθε από τον Οδυσσέα Μουζενίδη. Ο 18χρονος ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου της σφαιροβολίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κ-20 που διεξάγεται στην ιταλική πόλη.

Ο Μουζενίδης σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ σε αυτό το ηλικιακό επίπεδο, ρίχνοντας τη σφαίρα στην 4η προσπάθειά του στα 20,67μ. Η 1η προσπάθεια έφτασε στα 19,98μ., η 2η στα 19,88μ. και η 3η στα 20,18μ., ενώ η 5η και η 6η ήταν άκυρες.

Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ήταν 20,62 μ. και ανήκε στον Μουζενίδη από τις 27 Μαΐου του 2017 και τους αγώνας ρίψεων "Κώστας Σπανίδης".

Ο αθλητής του Γιώργου Μποτσκαριώβ συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις και παρέμεινε στα μετάλλια, ένα χρόνο από τη νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Π/Κ στην Τιφλίδα.

Ο Μουζενίδης έχει μπροστά του μία ακόμη χρονιά στην ίδια κατηγορία, προκειμένου να βελτιώσει ακόμη περισσότερο το πανελλήνιο ρεκόρ και να κατακτήσει μετάλλιο και σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νορβηγός Μάρκους Τόμσεν με 21,36μ., ενώ το αργυρό κατέληξε στον Σίμον Μαζούρ από την Πολωνία με 20,70μ.

Η Ελλάδα κατέκτησε σήμερα το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση ύστερα από 12 χρόνια και τη διοργάνωση του Κάουνας και έφτασε αισίως τα 23 της στην ιστορία του θεσμού.

1989 - Βαράζντιν

2ος Σφυροβολία Σάββας Σαριτζόγλου 67,68 μ.

1993 - Σαν Σεμπάστιαν

1ος Ακοντισμός Δημήτρης Πολυμέρου 72,80 μ.

3ος 3.000 μ. στιπλ Χριστόφορος Μερούσης 8.51.87

3ος Επί κοντώ Σταύρος Κουρουπάκης 5,35 μ.

2017 - Γκροσέτο

3ος σφαιροβολία Οδυσσέας Μουζενίδης 20,67 μ.

Έβδομη θέση για την Μανιού

Την έβδομη θέση στον τελικό του ακοντισμού κατέκτησε η Αφροδίτη Μανιού. Η αθλήτρια του Θωμά Κυριαζή προκρίθηκε στον τελικό με ατομικό ρεκόρ και εκεί στάθηκε με αξιοπρέπεια, αφού είχε καλύτερη βολή στα 50,23 μ. από την τρίτη της προσπάθεια.

Η αθλήτρια ξεκίνησε τον αγώνα της στα 50,10 μ. και συνέχισε με 49,51 μ., 50,23 μ., άκυρη προσπάθεια, 45,65 μ. και 44,11 μέτρα.

Νικήτρια του αγώνα με 55,10 μ. ήταν το μεγάλο φαβορί η Τσέχα Νικόλ Ταμπάκοβα και ακολούθησε η επίσης δυνατή Καρολίνα Βίσκα με 53,65 μ. και η Ελίνα Κινούνεν με 52,94 μέτρα.