04 Ιουλίου 2017

Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης του Βρότσλαβ εξασφάλισε την Τρίτη ο Ουίλιαμ Μπάλντουτιν.

O 25χρονος πρωταθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό των 100 μέτρων επιφάνειας με χρόνο 34.75, πίσω μόνο από τον Γερμανό παγκόσμιο ρέκορντμαν, Μάξ Πόσαρτ, με 34.46. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Ντιμίτρι Ζούρμαν με 34.77.

Στον τελικό του ίδιου αγωνίσματος, ο Λουκάς Καρετζόπουλος ήταν έβδομος με 35.33.

Στους υπόλοιπους τελικούς με ελληνική συμμετοχή, ξεχώρισαν οι πέμπτες θέσεις των Ιωάννας Παναγιωτίδου στα 400 μέτρα επιφάνειας και Ειρήνης Δεληγιάννη στα 100 μέτρα επιφάνειας. Η Παναγιωτίδου τερμάτισε σε 3:18.74, με το χάλκινο μετάλλιο να κρίνεται στα 3:17.04, ενώ η Δεληγιάννη τερμάτισε σε 40.72, ενώ τα τρία μετάλλια κρίθηκαν κάτω από τα 40’’.

Στο δεύτερο αγώνισμα, η Βασιλεία Τσαγκόια ήταν έκτη με 40.99.