29 Οκτωβρίου 2016

Η εξαιρετική εμφάνιση των Τάλτον, Άρνολντ, Φιτζπάτρικ και Σάφτενααρ χάρισε το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα στο Ρέθυμνο, 88-79, επί του Λαυρίου, για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν πρώτο σκόρερ τον Μπολντς με 18 πόντους συμβιβάστηκαν με τη 2η ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 12-7 στο 5ο λεπτό ενώ μέχρι το 20-16 της 1ης περιόδου, ο Αρνολντ είχε σημειώσει τους μισούς πόντους της ομάδας της Κρήτης. Το Λαύριο κατάφερνε να απειλεί, και μετά από συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα και... 7 ισοπαλίες οι γηπεδούχοι, πήγαν στα αποδυτήρια με +7, 36-29, στο ημίχρονο.

Οι Κρήτες ξέφυγαν με 58-47 στην 3η περίοδο, αλλά μία ακόμη φορά επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξαναμπούν στο παιχνίδι, 63-61, στο 33').

Στο τέλος, όμως το Ρέθυμνο έδειξε αποφασιστικότητα και χάρη σε τρίποντο του Τάλτον και λέι απ του Εντουαρντς ξέφυγε με 68-61. Έκτοτε, με σοβαρότητα και σημαντική συνεισφορά του Χάρη Γιαννόπουλου, οι παίκτες του Κωνσταντινίδοι ήταν κυρίαρχοι μέχρι το τελικό 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-29, 60-51, 88-79

Διαιτητές: Σχινάς-Μάνος-Αναστόπουλος Αντ.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Αρνολντ 16, Φιτζπάτρικ 15, Τάλτον 17, Γιαννόπουλος 10, Ραζής 2, Χριστοδούλου 3, Σάφτεναρ 10, Εβάλντας 3, Εντουαρντς 8 (8ρ.).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 8, Γιανγκ 9 (8ασ.), Αθανασούλας 8, Κοκ 3, Μπολντς 18, Τζόνσον 11, Πάντερ 15, Στεφανίδης, Περράκης 1, Γιαννακόπουλος 1, Κακλαμανάκης 5.