03 Δεκεμβρίου 2016

Παρά την σθεναρή αντίσταση που πρόβαλλε ο Προμηθέας, το Ρέθυμνο επιβλήθηκε με στην παράταση με 104-97, φτάνοντας στην 4η νίκη στην έδρα του σε ισάριθμα ματς

Ο Προμηθέας έκανε μεγάλη προσπάθεια στο απόρθητο κάστρο του Ρεθύμνου και οδήγησε το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο μετά το 89-89 στα 40 λεπτά, όμως οι Κρητικοί ήταν πιο ψύχραιμοι στην παράταση και με ένα σερί 9-0 στο έξτρα πεντάλεπτο κατάφεραν να καθαρίσουν αυτό το πολύ δύσκολο ματς για την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Όλη η πεντάδα του Ρεθύμνου τελείωσε με διψήφιο αριθμό πόντων με 21 του Άρνολντ και 20 του Κράβιτς. Φοβερός ο Κλαρκ για τον Προμηθέα με 27 πόντους.

Ο Προμηθέας μπήκε πάρα πολύ καλά στο ματς και πήρε γρήγορα προβάδισμα που έφτασε ακόμα και τους 8 πόντους στο 7’ με καλάθι τριών πόντων του Φαγέ για το 14-22 με την πρώτη περίοδο να κλείνει με +6 για τους φιλοξενούμενους (23-29), παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να ψαλιδίσουν τη διαφορά.

Με τους Φαγέ και Κλάρκ σε πολύ καλή μέρα ο Προμηθέας έφτασε και σε διψήφιο προβάδισμα με 12 πόντους (28-40) περίπου στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Στα 2:10 πριν το φινάλε του ημιχρόνου το Ρέθυμνο τουλάχιστον έκοψε την διαφορά και την έφτασε μέχρι τους 6, με τον Φιτζπάτρικ να σημειώνει το τελευταίο καλάθι στο πρώτο μέρος για το 40-47.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων που με δύο τρίποντα κατέβασε την διαφορά στους 4, στα 6:23 πριν τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάλι απάντηση για να φτάσουν στο 52-61, 3:34 πριν να λήξει το 3ο κομμάτι του παιχνιδιού. Από εκεί και μετά ακολούθησε μια φοβερή αντεπίθεση από τους γηπεδούχους που με επιμέρους 12-2 κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 64-63 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο και με τον Κλαρκ με βολές στο φινάλε της περιόδου να δίνει οριακό προβάδισμα στον Προμηθέα.

Με τρίποντο του Τάλτον και δίποντο του Κώττα κάνει ένα σερί 5-0 το Ρέθυμνο για το 69-65 στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου, όμως ο Προμηθέας παραμένει κολλημένος στο Ρέθυμνο για το 73-73 με τον Κλαρκ στα 6:59 πριν το φινάλε. Νέα ισοπαλία με τρίποντο του Μουρ στο 78-78 4:41 πριν το φινάλε, αλλά το Ρέθυμνο εξαφανίζεται με ένα 7-0 σερί και φάνηκε να γέρνει την πλάστιγγα προς τους γηπεδούχους, με τον Κράβιτς να σημειώνει καλάθι και φάουλ, 3:17 πριν το φινάλε.

Κι όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ένα 6-2 με τρίποντο του Κλαρκ και καλάθι-φάουλ του Κρόμα μειώνουν σε 87-84, 1:24 πριν το φινάλε, όμως ο Γκίκας στο 1:11 χάνει την ευκαιρία να φέρει το ματς στον πόντο. Ο Κράβιτς με δύο βολές γράφει το 89-84, όμως ο Γκίκας με τρίποντο στα 23’’ πριν την εκπνοή φέρνει το ματς στο καλάθι με σουτ τριών πόντων 89-87, ενώ ο Γιαννόπουλος θα κάνει λάθος και ο Κλαρκ θα ισοφαρίσει το ματς στους 89 πόντους με το ματς να οδηγείται σε παράταση.

Στην παράταση ο Προμηθέας το ματς παίζεται καλάθι-καλάθι, όμως ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων από το 91-93 που κλείνει με τρίποντο του Γιαννόπουλου στο 100-93, για να έρθει φυσιολογικά το 104-97.

Tα δεκάλεπτα: 23-29, 40-47, 64-65, 89-89 (κ.α) 104-97
Ρέθυμνο: Άρνολντ 21 (1), Φιτζπάτρικ 16 (2), Τάλτον 14 (2), Γιαννόπουλος 17 (3), Κράβιτς 20 (10 ριμπάουντ), Κώττας 3, Ραζής, Χριστοδούλου 8, Καμπερίδης 4, Θεοδωρίδης, Εβάλντας 1, Έντουαρντς
Προμηθέας Πατρών: Κλάρκ 27 (7), Κρόμα 10, Φαγέ 13 (1), Σαρικόπουλος 15, Μουρ 16(2), Γκίκας 3 (1), Πέτας 2, Γερομίχαλος 2, Γκράβας 9, Τσάμης