17 Δεκεμβρίου 2016

Ένα πρώτο ημίχρονο ασφυκτικής άμυνας, η οποία περιόρισε τον Απόλλωνα σε μόλις 18 πόντους, ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Άρη το τέταρτο εφετινό «διπλό» και την έβδομη νίκη του στην Α1 Ανδρών.

Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν νικηφόρα με 79-64 από την Πάτρα, για την 11η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην ογδόη εφετινή απώλεια. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ντραγκίσεβιτς με 17 πόντους, ενώ ο Δημήτρης Πρίφτης είδε τον Βασίλη Καββαδά να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά από περίπου δύο μήνες. Από τον Απόλλωνα των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας ξεχώρισε ο Χίκι με 16 πόντους.

Οι Θεσσαλονικείς απέδωσαν τα μέγιστα στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφησαν τον Απόλλωνα να... ανασάνει, με τους Αχαιούς να παίρνουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -22 (18-40). Η διαφορά στο 23΄ έφτασε ακόμη και στους 27 πόντους για τον Άρη (18-45), ο οποίος δεν απειλήθηκε ούτε στην τρίτη περίοδο (44-61 στο 30΄).

Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλων με πρωταγωνιστή τον Μπάβτσιτς προσπάθησε να πετύχει μία σπουδαία ανατροπή, έτρεξε επιμέρους σκορ 13-3 και στο 34΄ μείωσε σε 57-64, με τους Θεσσαλονικείς, όμως, να «σφίγγουν» και πάλι την άμυνα τους και να μην απειλούνται μέχρι το τέλος της αναμέτρησης (64-79).

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 18-40, 44-61, 64-79

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π.-Τσώνος-Συμεωνίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Μέξας): Χίκι 16(4), Βεργίνης 13(2), Ράσελ 2, Μπάβτσιτς 10, Κουζέλογλου 8(2), Κόμπινς 2, Ντούβνιακ, Σλαφτσάκης, Τσιάρας, Καλινόσκι 13(3).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ 4, Ξανθόπουλος 11(3), Κάμινγκς 6, Σίμτσακ 7, Ντραγκίσεβιτς 17(1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 14, Ζάρας 9(1), Γιάνκοβιτς 10(2), Καββαδάς 1.