08 Απριλίου 2017

Ο Εργοτέλης ηττήθηκε στο Λίντο με 66-76 από τον Μανδραϊκό για την 25η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στο μπάσκετ και έχασε καθε ελπίδα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι Κρητικοί έκαναν πολλά λάθη στο παιχνίδι και στα 2 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης  δεν είχε επιτευχθεί καλάθι. Στο 16’ το σκορ ήταν 18-18 με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να σκοράρουν εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι με τα επιθετικά τους ριμπάουντ στο 18’ προηγήθηκαν 20-24, ενώ το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 26-26.

Στο 32’ οι φιλοξενούμενοι νικούσαν 51-55 και με ένα σερί στο τελευταίο η διαφορά μεγάλωσε  μεγάλωσε, πήγε συνολικά στο+ 13 για το 51-61. Το σκορ έφτασε στο +13 (57-70) με τον Εργοτέλη να μην μπορεί να το ανατρέψει και οι φιλοξενούμενοι πήραν τελικά τη νίκη.

Με την ήττα αυτή ο Εργοτέλης μείωσε κι άλλο τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 26-26 (ημίχ.), 51-50, 66-76.

​ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γεωργούτσος 7 (1), Καρακωνσταντάκης 7, Σταράκης 8 (2), Βερτούδος 2, Χουχούμης 19 (2), Ξενάκης, Χασάπης 5 (1), Τερζάκης, Σκανδαλάκης, Γαλανάκης, Σαρρής 5 (1), Καραλής 13 (3).

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Μπεκές): Τζιβελέκας 5 (1), Κωτσόπουλος, Παπανικολάου, Λυτόπουλος 10, Κούρτης 22 (4), Ζαφείρης, Παπαπέτρος 8 (2), Γεωργοπαπαδάκος 8 (1), Μουστόπουλος 5, Βαφιάς, Κοντούλης, Ψυλλέας 18 (2).