01 Απριλίου 2017

Το "Ηράκλειο" ηττήθηκε στα Δύο Αοράκια 57-61 από τον Ηρακλή, για την 24η αγωνιστική της Α2 στο μπάσκετ.

Η κρητική ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση αλλά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, ενώ υπάρχουν έντονα παράπονα για την διαιτησία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, αλλά το ημίχρονο βρήκε τον Ηρακλή να προηγείται. Στην επανάληψη το Ηράκλειο δεν κατέθεσε τα όπλα και με σερί 10-0 το 33-41 έγινε 43-41 στο 26’ με γκολ-φάουλ του Πετράκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν σε απόλυτη ισορροπία, όμως οι ηττημένοι έκαναν λάθος στην τελευταία επίθεση και οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-35 (ημίχ.), 47-47, 57-61.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης):Γουμενάκης, Λόλας 6, Παπαδάκης, Τσερκιτζόγλου 2, Μαραγκάκης, Πετράκης 9, Κουπίδης 13 (2), Κυπριωτάκης, Κίτσος-Καλυβιανάκης, Λιανός 12 (1), Λάτοβιτς 15 (2), Πάλλης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 10, Γιαννακίδης, Τότσιος 8, Ονάσογλου, Δέσπος 2, Χρυσόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 17 (3), Ρουτκάουσκας 14, Χείλαρης 7 (1), Καλαϊτζίδης 1.