07 Δεκεμβρίου 2019

Ο Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκόβης στα 200μ. ατομικής, πετυχαίνοντας παράλληλα ένα τρομερό ρεκόρ Ευρώπης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, τερμάτισε με χρόνο 1:50.85, σχεδόν ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τον δεύτερο που ήταν ο Νορβηγός Τόμοε Ζενιμότο Χβας (1:51.79) καταρρίπτοντας με αυτόν το τρόπο το 1:51.36 που είχε ο Λάζλο Τσεχ από τις 4/12-2015 και το ευρωπαϊκό της Νετάνια.

Να σημειωθεί πως αυτό, είναι το 10ο μετάλλιο της Ελλάδας στην ιστορία της στη διοργάνωση, και το πρώτο της χρυσό, ενώ ο Βαζαίος έφτασε τα 4 μετάλλια στην καριέρα του, μετά το χάλκινο του 2015 στα 100μ.