13 Φεβρουαρίου 2021

Την 10η ήττα τους στην φετινή κανονική περίοδο του NBA γνώρισαν οι Μπακς στην έδρα των Τζαζ με 129-115, αδυνατώντας να ακολουθήσουν τον καταιγιστικό ρυθμό της Γιούτα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε καλό πρώτο δωδεκάλεπτο, σημειώνοντας μόλις 2 πόντους. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές, ενώ στην τέταρτη περίοδο, εκμεταλλευόμενους το μπόνους της ομάδας του, με δύο συνεχόμενα γκολ φάουλ μείωσε στο -12 (103-91). Δεν ήταν όμως αρκετός με τους Τζαζ να φτάνουν σε μία άνετη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές αναδείχθηκαν οι Ρούντι Γκομπέρ, Τζο Ίνγκλις, Ντόναβαν Μίτσελ και Τζόρνταν Κλάρκσον. Ο Γάλλος σέντερ είχε 27 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 μπλοκ και 2 λάθη. Ο δεύτερος είχε 27 πόντους με 7/9 τρίποντα, ενώ ο Μίτσελ ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ. Στους 25 πόντους σταμάτησε ο Κλάρκσον με 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοις αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον Τζρου Χόλιντεϊ, κορυφαίος για ακόμα ένα ματς ήταν ο "Greek Freak" με 29 πόντους (12/20 σουτ, 4/6 βολές), 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 3 λάθη. Ακολούθησε ο Μπρουκ Λόπεζ με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κρις Μίντλετον σταμάτησε στους 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-31, 69-52, 96-82, 129-115