15 Απριλίου 2018

Την έβδομη διαδοχική του νίκη στη  Basket League, που το φέρνει ακόμα πιο κοντά στον στόχο της τετράδας, σημείωσε ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 92-87 του Λαυρίου και άφησε τους «κυανοκίτρινους» δύο νίκες πίσω του.

Η ομάδα του Λαυρίου από την πλευρά της γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα και έφυγε από την Πυλαία έχοντας προφυλάξει το +18 του πρώτου αγώνα.

Πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο Τεράν Πέτεγουεϊ που τελείωσε το παιχνίδι με 34 πόντους, που αποτελεί και ρεκόρ για παίκτη του ΠΑΟΚ στη φετινή αγωνιστική περίοδο. Ο Αμερικανός είχε επίσης 4/4 ελεύθερες βολές (και ο ΠΑΟΚ συνολικά 8/8) στα τελευταία 13'' της αναμέτρησης.

Με τον Αμερικανό να σημειώνει επτά γρήγορους πόντους ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (11-5 στο 5'). Παρότι το Λαύριο Megabolt ισοφάρισε σε 13-13 με ένα επιμέρους σκορ 11-1 προηγήθηκε για πρώ τη φορά με διαφορά 10 πόντων (24-14) ενώ το φινάλε της πρώτης περιόδου τον βρήκε στο +11 (27-16).

Μετά από το 29-16 στιο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 που τους επέτρεψε να μειώσουν σε 29-26 στο 13' ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νίξον μείωσε το καλάθι (33-31). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε και πάλι τη διαφορά (44-37) όμως δύο τρίποντα του Ουίγκινς έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-43.

Η ανατροπή του Λαυρίου Megabolt ολοκληρώθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους όταν μετά από ένα επιμέρους 9-2 προσπέρασε με 52-46 στο 22'. Ο Μέιερ στο 24' με μία βολή έκανε το σκορ 50-57, στη συνέχεια όπως ο ΠΑΟΚ με έξι πόντους του Πέτεγουεϊ και τέσσερις του Χρυσικόπουλου, έτρεξε σερί 12-0 προσπερνώντας με 62-57 στο 28'.

Στο 33' και πάλι ο Πέτεγουεϊ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (70-60) και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαργαρίτης την έστειλε στο +16 (79-63). Με τρία λεπτά να απομένουν οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με τους Μουρ, Νίξον και Μέιερ ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 84-80 στα 14'' για το φινάλε. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν αλάνθαστοι και στα τέσσερα ζευγάρια βολών που εκτέλεσαν και παρότι η άμυνά τους νικήθηκε τρις από Νίξον και Μουρ, έφτασαν στην επικράτηση με 92-87.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-43, 62-58, 92-87