15 Δεκεμβρίου 2018

Το Ρέθυμνο υπερασπίστηκε την έδρα του, απέναντι στην Κύμη, με 78-64, για την 9η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 8η διαδοχική απώλεια (1-8).

Πρωταγωνιστές των Κρητών οι Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ (23π.) και Ελάια Τζόνσον (20π.), ενώ από την Κύμη ξεχώρισε ο Σκοτ Σαγκς με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64

Η παραγωγικότητα του Ρεθύμνου, απόρροια της ευστοχίας από τα 6.75, σε συνδυασμό με την απόλυτη κυριαρχία των Κρητών στα επιθετικά ριμπάουντ βοήθησαν τους γηπεδούχους να σηκώσουν από το πρώτο δεκάλεπτο κεφάλι στο σκορ (23-17) και να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (48-38).

Στην τρίτη περίοδο, η άμυνα ζώνης της Κύμης, έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν και πάλι μειώνοντας σε 53-52 στο 27΄, αλλά μέχρι εκεί... Οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τα μακρινά σουτ και με σερί 8-0 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9 (61-52), χωρίς να αγχωθούν μέχρι το τελικό 78-64.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ.-Μαγκλογιάννης-Ξενικάκης
Οι συνθέσεις:
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Τζόνσον 20 (4), Χριστοδούλου 11 (1), Μπαρτ Τζ. 23 (3), Ντάνιελς 5, Τζόουνς 11 (1), Σιγκουνας 5 (1), Καλογιαννίδης, Κλάντον, Ραζής 3 (1), Μπρέισι Ντέιβις.

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσος): Χόρτον 11 (1), Σαγκς 19 (5), Καμφορ, Ουάσινγκτον 7 (1), Ζεκουάν 14, Πουλιανίτης 6 (2), Τσιάρας, Στυλιανού 5 (1), Μαραγκός 2, Τουντζιαράκης, Χολμς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου και το πρόγραμμα της Κυριακής για την 9η αγωνιστική...