08 Φεβρουαρίου 2021

Οι κρητικοί έβαλαν δύσκολα στους πράσινους που τελικά πήραν το πολύτιμο τρίποντο
Κώστας Ασημακόπουλος

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε με 3-1 σετ τον ΟΦΗ στην αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής που έγινε στο Λίντο παρουσία και του υφυπουργού αθλητισμού Λευτέρη Αυγενάκη. Οι πράσινοι προηγήθηκαν 2-0 σετ αλλά κινδύνευσαν με ισοφάριση από το μαχητικό ΟΦΗ αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε το 4ο σετ 25-23 και επικράτησε 3-1 σετ.

Η ομάδα της Κρήτης από το 3ο σετ έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ, δυσκόλεψε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με όπλο το μπλοκ και το σερβίς παραλίγο να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Τελικά ο Παναθηναϊκός με περισσότερες λύσεις και τελευταία πόντο από τον Παναγιώτη Πελεκούδα πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου γύρισε στις νίκες μετά από δύο ήττες με Ολυμπιακό και Φοίνικα ΟΝΕΧ. Μάλιστα εκμεταλεύτηκε την αγωνιστική απραξία των συριανών λόγω covid και πέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός με καλή τακτική στο σερβίς και τους Ρανγκέλ, Τσάτσιτς να διορθώνουν πάνω στο φιλέ είχε προβάδισμα από την αρχή του 1ου σετ. Ο Ράπτης και ο Πελεκούδας έκαναν το 16-12, αλλά ο ΟΦΗ με σερί 5-0 χάρις τους δύο άσσους του Μαρκς και προσπέρασε 17-16. Ο Πελεκούδας ισοφάρισε με επίθεση και πήγε και στο σερβίς ανεβάζοντας το σερί 4-0 για το 16-20. Εκεί κρίθηκε το σετ το οποίο έκλεισε με τρεις σερί πόντους του Ράπτη 25-19 για το 1-0 σετ.

Σχεδόν ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 15-9 μετά από σερί 5-0 χάρις το σερβίς του Πανταλέοντα. Ο ΟΦΗ μείωσε 16-17 με δικό του σερί 5-0 αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός με τον Τσάτσιτς και τον Ράπτη βρήκε τις λύσεις, απάντησε με νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 21-16. Το σετ εκλεισε 25-19 με την επίθεση του Ανδρεόπουλου.

Ο ΠαναθηναΪκός μπήκε δυνατά στο 3ο σετ με προβάδισμα 5-2, αλλά ο ΟΦΗ πάλι με το σερβίς του Μαρκς χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Οι κρητικοί προσπέρασαν 6-5 και με νέο σερί 4-0 από το σερβίς του Ντράγκο έκαναν το 11-7. Ο Παναθηναϊκός μάεζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε 14-14 μετά από σερί 4-0. Στο 19-19 μία επίθεση και ένας άσσος από τον Φραγκιαδάκη έβαλαν τον ΟΦΗ μπροστά 21-19 και το σετ έκλεισε με δύο μπλοκ από Ντράγκο και Θάλερ.

Ολα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου έγινε μεγάλη μάχη. Με δύο λάθη του Μαρκς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 13-11 αλλά και πάλι με τον Μαρκς ο ΟΦΗ προσπέρασε 15-14. Εγιναν μεγάλρς μάχες στο φιλέ και στο 19-19 ο Ρανγκέλ και το λάθος του Φραγιαδάκη έβαλαν τον Παναθηναϊκό μπροστά με +2 (21-19). Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ και επίθεση μείωσε 23-24 και τον Παναθηναϊκό λύτρωσε ο Πελεκούδας σε πρώτο χρόνο για το 25-23 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Καραπουλάκης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Σπαντιδάκη, Κουνδουράκη, Γραμματεία: Πακιουφάκη.