27 Μαρτίου 2021

Την πρώτη του νίκη στα πλέι άουτ σημείωσε ο ΟΦΗ που επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Μίλωνα για τη δεύτερη αγωνιστική. Οι Κρητικοί βρέθηκαν αντιμετώποι με πέντε ματς μπολ της ομάδας του Σάκη Ψάρρα αλλά βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για την ανατροπή.

Ο ΟΦΗ, που την πρώτη αγωιστική είχε ηττηθεί με 3-1 σετ από τον Φίλιππο Βέροιας έφτασε τους πέντε βαθμούς σε 16 άγωνες. Ο Μίλωνας από την άλλη έφτασε τους 16 έχοντας δώσει 15 αγώνες.

Η ομάδα του Άκη Φλαούνα μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να πάρει διαφορά τριών πόντων (8-11) στο πρώτο σετ. Ο Μίλωνας έδειξε σημάδια αντίδρασης και αρχικά ισοφάρισε σε 15-15 ενώ προηγήθηκε με 17-16 λίγο πριν την τελική ευθεία του σετ.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έφτασε στο +2 (19-17) με τους Κρητικούς να φέρνουν τα πράγματα τούμπα για να προηγηθούν με 19-20. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 22-22 όπου η ομάδα του Σάκη Ψάρρα με σερί 3-0 κατέκτησε το σετ με 25-22.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα κατάφερε να πάρε διαφορά όταν και προηγήθηκε με 11-7 στο δεύτερο σετ. Οι Κρητικοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 12-12 ενώ με νέο σερί προηγήθηκαν με 13-16 και 16-20 σε κρίσιμο σημείο. Ο Μίλωνας μείωσε σε 21-22 αλλά οι παίκτες του Άκη Φλαούνα είχαν τον έλεγχο και με 23-25 κατέκτησαν το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ ο Μίλωνας μπήκε φουριόζος και προηγήθηκε με 7-3. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους έξι πόντους (14-8) με τον ΟΦΗ να δείχνει αδύναμος να αντιδράσει. Στη συνέχεια του σετ δεν άλλαξε τίποτα και ο Μίλωνας το κατέκτησε με 25-17 κάνοντας το 2-1.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ. Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 14-17 με τον Μίλωνα να κάνει την ανατροπή και να φτάνει στο 19-18. Οι Νεοσμυρνιώτες έφτασαν στο διπλό ματς μπολ (24-22) αλλά οι παίκτες του ΟΦΗ ισοφάρισαν σε 24-24 με τον Μίλωνα να χάνει άλλα τρία ματς μπολ. Τελικά οι Κρητικοί έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 28-30 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο ΟΦΗ έφτασε στο 2-5 ενώ έφτασε στο double score (5-10) έχοντας τον απόλυτο έλεγχο. Ο Μίλωνας δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με τον ΟΦΗ να παίρνει το σετ με 11-15 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ 2-3 (25-22, 23-25, 25-17, 28-30, 11-15)

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 22 (19/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 21% άριστες), Μάζιαρζ 18 (11/20 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Χαντ 27 (23/50 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Δορδοκίδης 5 (4/11 επ., 1 άσσος), Λάππας 13 (11/27 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. - 50% άριστες) / Δαρίδης (λ, 61% υπ. - 35% άριστες), Μαντέκας, Χανδρινός Α., Κάβουρας, Κανελλόπουλος.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου 15 (13/30 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 19% άριστες), Μαρκς 34 (27/59 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 17 (16/30 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 33% άριστες), Γαλιώτος 4 (4 μπλοκ), Φραγκιαδάκης 7 (3/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καρατζάς 9 (7/17 επ., 2 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Κοσκινάς (λ), Μονιάκης, Μανωλάκης, Τάλερ.