20 Μαΐου 2019

Την καλύτερη συγκομιδή μεταλλίων των τελευταίων ετών σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων πέτυχε η εθνική ομάδα κωπηλασίας στο Έσσεν της Γερμανίας.

Τα ελληνικά πληρώματα κατέκτησαν τρία μετάλλια εκ των οποίων δύο ασημένια κι ένα χάλκινο, ενώ είχαν ακόμη τρεις συμμετοχές σε τελικούς στη διοργάνωση... επιτυχίες που αποτελούν ρεκόρ τετραετίας, αφού από το 2016 μέχρι σήμερα η Ελλάδα κατακτούσε έως 2 μετάλλια στην αντίστοιχη διοργάνωση.

Αναλυτικά:

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Μαρία Κυρίδου στο Σκιφ Νεανίδων που ήταν και το πρώτο χρονολογικά στο Έσσεν. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που πέρυσι στη Γαλλία είχε κατακτήσει το χρυσό στη δίκωπο με την Μπούρμπου, τερμάτισε σε 7.45.25 πίσω από Ουκρανή Σταβίνοβα που πήρε το χρυσό με 7.43.94 και μπροστά από τη Γερμανίδα Φέστερ που κατέκτησε το χάλκινο με 7.51.68

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, λίγο μετά ανέβηκε και η τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου των εφήβων. Οι Λεωνίδας Παλαιοπάνος-Γιάννης Πεταλωτίδης-Δημήτρης Ζωγράφος-Θόδωρος Λαπίκοφτερμάτισαν σε 6.08.13 στον τελικό και κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο πίσω από τη Γερμανία (6.04.40) και μπροστά από την Ιταλία (6.10.73).

Το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Έσσεν ήρθε από το διπλό σκιφ των εφήβων και ήταν χάλκινο. Οι Δημήτρης Στασινός-Βασίλης Μπαρούτας πήραν την 3η θέση στον τελικό τερματίζοντας σε 6.27.22 χάνοντας το ασημένιο στα τελευταία μέτρα από την Ιταλία που τερμάτισε σε 6.23.71, ενώ μέχρι τα 1500 ήταν μαζί με τη Γερμανία που τελικά πήρε το χρυσό με 6.22.59.

Στον αντίστοιχο τελικό των Νεανίδων οι Ισμήνη Νόνη-Αθηνά Δίτσιου πήραν την 6η θέση με 7.26.25, ενώ πρώτη ήταν η Λιθουανία (7.07.41), 2η η Ιταλία (7.08.52) και 3η η Γερμανία (7.10.19).

Την 5η θέση στο μεγάλο τελικό της δικώπου άνευ των νεανίδων κατέλαβαν οι Ευαγγελία Φράγκου-Αριάδνη Μήτση. Οι δυο Ελληνίδες τερμάτισαν σε 7.36.02, ενώ πρώτη ήταν η βάρκα της Τσεχίας (7.18.58), δεύτερη της Γερμανίας (7.21.44) και τρίτη αυτή της Ιταλίας (7.25.33).

Την 6ηθέση του τελικού της δικώπου άνευ των Εφήβων κατέλαβαν οι Λεωνίδας Τζουμέζης-Γιώργος Μακρυγιάννης. Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε 6.56.90 ενώ πρώτη ήταν η βάρκα της Γερμανίας (6.43.56) δεύτερη αυτή της Δανίας (6.44.82) και Τρίτη της Ιταλίας (6.45.10)

Αναλυτικά τα μετάλλια της Ελλάδας σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων από το 2016 μέχρι σήμερα:

2019 Έσσεν Γερμανία: Δυο ασημένια, ένα χάλκινο

2018 Γκραβελίν Γαλλία: Ένα χρυσό

2017 Κρέφελντ Γερμανία: Δύο ασημένια

2016 Τρακάϊ Λιθουανία: Ένα χρυσό, ένα ασημένιο