08 Οκτωβρίου 2018

Το τρίτο του γκο στο εφετινό σαμπιονά, σημείωσε ο Κώστας Μήτρογλου. Ο Ελληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση της Μαρσέιγ με την Καέν, που βρήκε νικητές τους Μασσαλούς με 2-0.

Από τους υπόλοιπους Ελληνες που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της Ευρώπης, ο Χοσέ Χολέμπας είχε ένα «εφιαλτικό» απόγευμα καθώς η Γουότφορντ συνετρίβη εντός έδρας με 4-0 από την Μπόρνμουθ, ο Ανδρέας Σάμαρης πανηγύρισε την νίκη της Μπενφίκα επί της Πόρτο με 1-0 στο ντέρμπι της Πορτογαλίας, ενώ Κώστας Μανωλάς και Δημήτρης Σιόβας αγωνίσθηκαν και στα 90 λεπτά των νικηφόρων αναμετρήσεων της Ρόμα (2-0 την Εμπολι) και της Λεγανές (1-0 την Ράγιο Βαγιεκάνο).

Μετά την καλή εμφάνιση και το πρώτο του γκολ με την Αρσεναλ στο Αζερμπαϊτζάν επί της Καραμπάκ για το Europa League, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, παρακολούθησε από τον πάγκο το εκτός έδρας 5-1 επί της Φούλαμ, καθώς ο Ουνάϊ Εμερι προτίμησε να τον ξεκουράσει.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα ευρωπαϊκά γήπεδα το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Είδε από τον πάγκο την εμφατινή εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Φούλαμ.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας συντριβή με 4-0 από την Μπόρνμουθ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Εμπολι.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σασουόλο.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ράγιο Βαγεκάνο.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 67` από τον Ζερμέν) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Καέν. Στο 36ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Μασσαλούς, σημειώνοντας το τρίτο του γκολ σε 378 λεπτά συμμετοχής στο εφετινό σαμπιονά.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Αντικατέστησε στο 57` τον Βεϊνοβιτς στην εκτός έδρας συντριβή από τον Αγιαξ με 5-0.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Αλκμααρ.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Αντικατέστησε στο 46` τον Ελ Μεσαουντί στην εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Εμεν.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Φέγενορντ.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Αντικατέστησε στο 46` τον Ολίνγκα στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Σεντ Τρουϊντέν.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Σερκλ Μπριζ.

Χρήστος Χαρίσης (Κορτράικ): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αντικατέστησε στο 90ο λεπτό τον Σεφέροβιτς στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Πόρτο.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90` λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Πόρτο.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Ράντερς.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Σάλτσμπουργκ.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 81` από τον Λουξμπάχερ) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Αντμίρα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Αγωνίζεται σήμερα με την Μποτοσάνι.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Εκτός αποστολής.

Αριστείδης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι): Αγωνίζεται σήμερα με την Ντιναμό Βουκουρεστίου.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ερζουρούμ.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Εκτός αποστολής.