23 Αυγούστου 2017

Ξανά στα αστέρια του Champions League o Ολυμπιακός, που μετά από ένα χρόνο απουσίας, επέστρεψε στους ομίλους της κορυφαίας διοργάνωσης και μάλιστα με δύο νίκες, καθώς νίκησε τη Ριέκα και μέσα στην έδρα της με 1-0 με σκόρερ τον Μάριν στο 25′.

Η Σεβίλη τα… χρειάστηκε, αλλά τελικά κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει την πρόκριση για τους ομίλους του Champions League. Στο εντυπωσιακότερο παιχνίδι της ημέρας οι Ισπανοί ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με την Μπασάκσεχιρ και προκρίθηκαν χάρη στη νίκη που έκαναν στην Τουρκία με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι στο 17΄πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ελία, αλλά στο 52′ Εσκουντέρο ισοφάρισε. Στο 75′ ο Μπεν Γιέντερ έκανε το 2-1 για την Σεβίλη κι οχτώ λεπτά αργότερα ο Βίσκα ισοφάρισε αυτή τη φορά για τους Τούρκους. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, μιας κι αν σκόραρε η Μπασάκσεχιρ τότε θα έπαιρνε αυτή την πρόκριση. Οι Τούρκοι, όμως, δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο γκολ και η Σεβίλλη πανηγύρισε την πρόκριση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Μαριμπόρ πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League. Νίκησε 1-0 την Χάποελ Μπέερ Σεβά και προκρίθηκε χάρη στο εκτός έδρας γκολ που πέτυχε στο Ισραήλ. Το χρυσό τέρμα σημείωσε ο Βίλερ στο 15′.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των ρεβάνς των play off του Champions League (σε παρένθεση το σκορ του α΄ αγώνα):