14 Φεβρουαρίου 2020

Την 8η θέση στη σπάθη κατηγορίας Α`, του παρθενικού Παγκοσμίου Κυπέλλου ξιφασκίας με αμαξίδιο για το 2020 που διεξήχθη στο Έγκερ της Ουγγαρίας, κατέκτησε ο Βασίλης Ντούνης.

Ο Έλληνας οπλομάχος, προκρίθηκε στη φάση των «32» με την 10η καλύτερη επίδοση των προκριματικών για να φτάσει έως τα προημιτελικά με δύο νίκες. Επικράτησε 15-11 του Καναδού Χέμπερτ και 15-5 του Ιταλού Ντει Ρόσι, όμως στον αγώνα για την είσοδό του στα μετάλλια, ηττήθηκε 15-12 από τον Ιταλόα Γκιορντάν.
Στον γύρο των 64, με την 8η καλύτερη επίδοση των προκριματικών προκρίθηκε ο Γεράσιμος Πυλαρινός Μαρκαντωνάτος, ο οποίος ωστόσο περιορίστηκε στην 18η θέση μετά την ήττα από τον Γερμανό Χοπτ με 15-12 στον γύρο των «32».
Στο ξίφος μονομαχίας γυναικών κατηγορίας B, η Κέλυ Λουφάκη κατέλαβε την 21η θέση, ενω 26η ήταν η Γεωργία Καλτσή