14 Φεβρουαρίου 2019

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύο φορές, αλλά η Ντιναμό Κιέβου ισοφάρισε ισάριθμες φορές, πήρε την ισοπαλία με σκορ 2-2 και προβάδισμα για την πρόκριση στη φάση των «16» του Europa League.

Μάλιστα η ουκρανική ομάδα ισοφάρισε για δεύτερη φορά, ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση των 90’ στο Φάληρο.

Οι “ερυθρόλευκοι” θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και άλλα γκολ, καθώς είχαν δοκάρι με τον Φορτούνη και χαμένο τετ α τετ με τον Ποντένσε. Πλέον, στη ρεβάνς της 21ης του μηνός στο Κίεβο θα αναζητήσουν τη νίκη ή την ισοπαλία με τρία γκολ και άνω (με 1-1 μένουν εκτός, ενώ με 2-2 το ματς θα οδηγηθεί σε παράταση) για να προκριθούν. Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Γκιλιέρμε, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν οι δύο σκόρερ του, ο Χασάν και ο Ζιλ Ντίας. Κατάμεστο ήταν το γήπεδο Καραϊσκάκη. Συνολικά κόπηκαν 31.020 εισιτήρια. Tο ματς παρακολούθησαν περισσότεροι από 500 Ουκρανοί