10 Μαΐου 2021

Οι γυναίκες βρέθηκαν τις τελευταίες ημέρες στο ευρωπαϊκό αγωνιστικό προσκήνιο της επιτραπέζιας αντισφαίρισης και μέσα σε αυτό το πλαίσιο υπήρχε έντονο ελληνικό χρώμα.

Μετά τη συμμετοχή του Α.Σ.Ε.Α. Σάρισες Φλώρινας και της ιταλικής Νορμπέλο της Κατερίνας Τόλιου στο Europe Cup, είχαμε παρουσία σε σημαντικά ματς για ξένα διασυλλογικά πρωταθλήματα. Στην Τσεχία τέλειωσε η πρώτη φάση των πλέι οφ και η Ντόμπρε της Κωνσταντίνας Παρίδη έκανε το 2-1 απέναντι στη Μοράβσκι για να προκριθεί στα ημιτελικά. Με δύο νίκες ήταν πολύτιμη και αυτή τη φορά η συμβολή της 25άχρονης πρωταθλήτριας. Στην Ισπανία ολοκληρώθηκε χτες η κανονική διάρκεια της 2ης εθνικής κατηγορίας, όπου για μικρό χρονικό διάστημα αγωνίζεται η Μαλαματένια Παπαδημητρίου με τη φανέλα της Ορταλέθα. Η ομάδα της (στη φωτό σε απαρτία με τη 17χρονη πρωταθλήτρια να είναι στα αριστερά) ολοκλήρωσε το γκρουπ με δύο νίκες και μία ισοπαλία και η πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού Νέων γυναικών ήταν πολύ παραγωγική με έξι νίκες σε ισάριθμα ματς. Στο Europe Cup γυναικών εξάλλου, που έγινε σε συνθήκες «φούσκας» στο Νόβι Σαντ της Σερβίας, το τρόπαιο κατέκτησε η Σεν Ντενί από τη Γαλλία.

Να δούμε χρονικά τις τελευταίες εξελίξεις από τα ξένα πρωταθλήματα με την παρουσία των δύο μελών της εθνικής ομάδας γυναικών:

Στην Ισπανία τα γκρουπ της 2ης εθνικής κατηγορίας των γυναικών ολοκληρώθηκαν την Κυριακή με τη 10η αγωνιστική. Στο 2ο γκρουπ η Ορταλέθα είχε δύο αγώνες προχτές και άλλον έναν χτες. Σημείωσε δύο νίκες και μία ισοπαλία, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει στην 3η θέση και τα πλέι οφ. Τερμάτισε 4η με 7 βαθμούς και θα δώσει ένα παιχνίδι μπαράζ για την παραμονή με ομάδα 5ης θέσης από άλλο γκρουπ (θα γίνει κλήρωση).

Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας η ομάδα της Μαδρίτης νίκησε σήμερα εντός έδρας τη Λεγκανιές Ρίβας με 4-2. Η Παπαδημητρίου ξεπέρασε τη Σίλβια Τόρες με 3-2 σετ και την κινεζικής καταγωγής Φανγκ Νιν με 3-0. Το Σάββατο η Ορταλέθα είχε δύο αγώνες, επίσης στην έδρα της. Παραχώρησε ισοπαλία 3-3 στην Κολάδο Μεντιάνο, νίκησε την Πάρλα Ντράγκο με 4-2 και η 17χρονη πρωταθλήτρια ήταν και σε αυτά το ματς άκρως αποτελεσματική. Απέναντι στην Κολάδο Μεντιάνο επιβλήθηκε της Άνα Ερέρος με 3-1 σετ και της Άντζελα Ροντρίγκεθ Γκαρσία με 3-0. Κόντρα στη νικήτρια του γκρουπ Πάρλα Ντράγκο κατέβαλλε τη Μαρίας Άλια με 3-0 σετ και την Άνα Μαρία Πέρεθ με το ίδιο σκορ.

Η αριστερόχειρας διεθνής ετοιμάζεται τώρα για το τουρνουά νέων της Πορτογαλίας (το εναρκτήριο WTTContender), που θα γίνει στη Βίλα Ρεάλ από τις 11 έως τις 17 του μήνα. Έκανε ήδη το ένα μοριακό τεστ ανίχνευσης κορωνοϊού, που απαιτείται, θα κάνει άλλο ένα αύριο και την ερχόμενη Παρασκευή θα βρίσκεται στην Πορτογαλία. Με την Ορταλέθα έχει δώσει ήδη περισσότερα ματς από αυτά που είχε συμφωνήσει αρχικά, καθώς της το ζήτησαν οι άνθρωποι του ισπανικού κλαμπ βλέποντας τη βοήθεια που προσφέρει. Έτσι η Παπαδημητρίου θα γυρίσει στην Ισπανία μετά το Contender, θ’ αγωνιστεί στο μπαράζ και στην Αθήνα θα επιστρέψει στις 24 του μήνα.

Στη λίγκα γυναικών της Τσεχίας, η Ντόμπρε έδινε το απόγευμα της Κυριακής στην έδρα της το αποφασιστικής σημασίας παιχνίδι με τη Μοράβσκι Κρούμλοφ. Την Παρασκευή είχε δεχτεί το 1-1 στο σκορ ομάδων με ήττα 5-3 εκτός έδρας (είχε προηγηθεί η νίκη της με 5-2 στο πρώτο ματς) και τώρα επικράτησε εκείνη με 5-3 παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά. Με δύο νίκες η Παρίδη ήταν στις πρωταγωνίστριες του αγώνα, μάλιστα το ρεπορτάζ στην ιστοσελίδα της τσέχικης ομοσπονδίας φιλοξενούσε φωτογραφία της. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας του διπλού γυναικών έχασε αρχικά από την Εκατερίνα Τσερνάβσκα με 3-0 σετ, αργότερα ισοφάρισε σε 3-3 παίρνοντας …ρεβάνς από τη Νικίτα Πετρόβοβα με 3-1 και μετά διαμόρφωσε το τελικό σκορ νικώντας τρίτη φορά σε αυτή τη διαδικασία τη Λένκα Χαραμπάζοβα με 3-0.

Η Ντόμπρε θα συναντήσει στα ημιτελικά τη Χοντονίν, που είχε κατακτήσει τη 2η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και θυμίζουμε πως ήταν αντίπαλος του Α.Σ.Ε.Α. Σάρισες αυτές τις ημέρες στο EuropeCup. Η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί με τον ίδιο τρόπο δηλαδή στις δύο νίκες και το πρώτο ματς θα γίνει στις 14 Μαΐου.

Η ΣΕΝ ΝΤΕΝΙ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΣΕ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΤΕΛΙΚΟ

Στο Νόβι Σαντ ολοκληρώθηκε χτες βράδυ το Europe Cup γυναικών, το οποίο φέτος αφορούσε απευθείας το τελικό στάδιο με τη συμμετοχή 11 ομάδων. Ύστερα από ένα γεμάτο 4ήμερο με γκρουπ στην αρχή (εκεί όπου αποκλείστηκαν Σάρισες και Νορμπέλο) και νοκ άουτ από την 8άδα, αναδείχτηκε πρωταθλήτρια η Σεν Ντενί. Στον συγκλονιστικό τελικό έκαμψε την Μπουντάορσι με 3-2. Ενδεικτικό της πολύ γερής κόντρας είναι ότι τα τρία από τα πέντε επί μέρους ματς πήγαν στο 5ο σετ κρίθηκαν στον 6ο πόντο και με τα σερβίς να γίνονται εναλλάξ!

Οι Ουγγαρέζες προηγήθηκαν με 1-0 και 2-1, αλλά η ομάδα από τη Γαλλία γύρισε την κατάσταση με οδηγό τη 17χρονη Παβάντε. Η εντυπωσιακή αριστερόχειρας πέτυχε δύο νίκες στον τελικό, ενώ το ίδιο είχε κάνει και λίγες ώρες πριν στα ημιτελικά. Λάβετε υπόψη επίσης, ότι στα τρία από τα τέσσερα αυτά παιχνίδια επικράτησε στα πέντε σετ και με το σύστημα του «ξαφνικού θανάτου»! Στον καθοριστικό αγώνα του τελικού η Γαλλίδα Λουτζ λύγισε τη Σέρβα Σουργιάν με 3-2 και χάρισε στη Σεν Ντενί τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία της.