30 Σεπτεμβρίου 2020

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι αγώνες ωκεανικού καγιάκ στο Πόρτο Ράφτη
newsroom by newsroom

Πανελλήνιο ωκεανικού καγιάκ: Ξεχώρισαν οι Μάρκου και Καμινάρη
Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 5ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ωκεανικού καγιάκ που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου στο Πόρτο Ράφτη και συγκεκριμένα στην περιοχή Αυλάκι. Η διοργάνωση έγινε υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Κάνοε-Καγιάκ και τη συνεργασία του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Πόρτο Ράφτη Δ. Μαρκοπούλου.

Στην κατηγορία των ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Παντελής Μάρκου του Αθηναϊκού Ομίλου Θαλασσίων Αθλημάτων με χρόνο 1:26:04, με τον Κωνσταντίνο Ευθυμιάδη (Ναυτικός Όμιλος Χαλκίδας) να τερματίζει δεύτερος ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του σε 1:31:15. Την τρίτη θέση πήρε ο Μάριος Ιωάννου, του Ναυτικού Ομίλου Χανίων (01.32.51).

Στην κατηγορία των γυναικών πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Ελευθερία Καμινάρη (ΝΟΧ) με χρόνο 1:41:52, ενώ την ακολούθησαν η Αγγελική Γιαννοπούλου (ΝΑΣ) και η Ελευθερία Κοκοτσάκη (ΒΑΡ) με χρόνους 1:52:40 και 2:15:50 αντίστοιχα.

Στους εφήβους το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Μπενέτος (ΝΟΧ) με 1:29:18, ενώ στη δεύτερη και τρίτη θέση βρέθηκαν δύο αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Χανίων ο Θανάσης Τζανακόπουλος (1:39:50) και Μανώλης Ξηρουχάκης (1:51:09).

Για τους παίδες το πρωτάθλημα Ελλάδας κατέκτησε ο Παντελής Τριγώνης (ΝΟΧ) ολοκληρώνοντας την διαδρομή σε 57:19, με τον ομόσταβλό του Νίκο Ρένζι να έρχεται δεύτερος με χρόνο 58:08. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Φραγκόπουλος του Ναυτικού Ομίλου Χανίων (1:01:59).

Στις κορασίδες οι αθλήτριες του Ναυτικού Ομίλου Χαλκίδας Δήμητρα Δεμερτζή (1:12:09)και Μαρία Φωτεινή Καρρά (1:12:57) πήραν την πρώτη και δεύτερη θέση αντίστοιχα, με τρίτη την Ελένη Σταματάτου (ΒΑΡ) με χρόνο 1:22:44.

Στην συνολική κατάταξη των σωματείων την πρώτη θέση κατέκτησε ο Ναυτικός Όμιλος Χαλκίδας με 30 βαθμούς, με δεύτερο το Ναυτικό Όμιλο Χανίων (20,50 β) και τρίτο τον Αθηναϊκό Όμιλο Θαλασσίων Αθλημάτων με 18,50 πόντους.