14 Ιουλίου 2020

Ισοφάριση του παγκύπριου ρεκόρ στο κόμπακ, για δεύτερη φορά μέσα σε μια βδομάδα, είχαμε στον αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος

Σκοποβολης ΟΠΑΠ για το «Κύπελλο Λευκωσίας». «Δράστης» αυτή τη φορά, ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με το απόλυτο 100/100! Κι αυτό συνέβηκε μόλις μια βδομάδα μετά που ο πρωταθλητής της ΣΚΟΛΕΜ Λεύκιος Μιλτιάδους πέτυχε το ίδιο αποτέλεσμα στους διεθνείς αγώνες του “Hellenic Compak Grand Prix” που έγινα στην Εύβοια στις 4 και 5 Ιουλίου.

Ο αγώνας για το «Κύπελλο Λευκωσίας» ήταν ο τρίτος του φετινού Πρωταθλήματος κι έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Σκοπευτηρίου Κύπρου «Λάκης Ψημολοφίτης», το περασμένο Σαββατοκύριακο 11 και 12 Ιουλίου, με αθλοθέτη τον Ανδρέα Λαζανίτη. Πίσω από τον νικητή, με ένα δίσκο διαφορά, ο Κύπρος Κυπριανού της ΣΚΟΛΕΥ κατετάγη δεύτερος, ενώ για την τρίτη θέση είχαμε αγώνα μπαράζ μεταξύ των Ηλία Ηλία (ΣΚΟΛΕΥ) και Άγγελου Αβραάμ (ΣΚΟΛΕΜ). Ένα μπαράζ που δεν στάθηκε αρκετό για να αναδείξει τον νικητή, αφού οι δυο μονομάχοι ισοβάθμησαν ξανά με 22/25 και οδηγήθηκαν σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου», όπου πιο εύστοχος ο Ηλίας Ηλία πήρε την τρίτη θέση με 3/3, έναντι 1/3 του αντιπάλου του.

Στη Β’ κατηγορία, ο Πρόδρομος Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΑΡ με 95/100 πήρε την πρώτη θέση, ενώ ο Πανίκος Παρμενίδης της ΣΚΟΛΕΥ πρώτευσε στην Γ’ κατηγορία με 96/100 και ο Νεόφυτος Σιαλής της ΣΚΟΑΜ στην Δ’ κατηγορία με 97/100. Ο νεαρός Νικόλας Μαυρουδής της ΣΚΟΛΕΜ με 95/100, ήταν ο νικητής στην κατηγορία των εφήβων, ο Αντώνης Αντωνίου της ίδιας Οργάνωσης στους σίνιορς με 96/100 και ο Πέτρος Κυρίτσης της ΣΚΟΛΑΡ στους βετεράνους με 88/100. Τέλος η Ειρήνη Λουκαΐδου της ΣΚΟΛΕΥ πρώτευσε στην κατηγορία των γυναικών με 61/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων κόμπακ για το «Κύπελλο Λευκωσίας» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: