29 Μαρτίου 2023

ΕΠΣΗ: Πρώτη και καλύτερη η Μικτή Κ16-Δεν προκρίθηκε η Κ14

Την έκτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια του κρητικού ομίλου, πανηγύρισε στην Ιεράπετρα η Μικτή Κ16 ΕΠΣΗ.

Το ηρακλειώτικο συγκρότημα κέρδισε με 4-1 το Λασίθι, ολοκληρώνοντας μια αψεγάδιαστη πορεία στην πρώτη φάση.

Οι Καλογιαννάκης και Τσαβολάκης με γκολ στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξαν τον δρόμο για την επικράτηση της Μικτής Ηρακλείου, με τον Ορφανουδάκη να πετυχαίνει δύο τέρματα στην επανάληψη. Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Λιοντάκης.

4. Λασίθι 0 (3-25)

Μπορεί η Μικτή Κ14 της ΕΠΣΗ να κέρδισε την αντίστοιχη ομάδα του Λασιθίου με το εντυπωσιακό 6-0 για την τελευταία αγωνιστική του ομίλου όμως δεν κατάφερε να καταλάβει και την 2η θέση του ομίλου για να έχει υπό προϋποθέσεις πιθανότητες πρόκρισης για την φάση των νοκ άουτ.

Και αυτό γιατί την ίδια ώρα η Μικτή Κ14 των Χανίων κέρδιζε άνετα με 5-0 το πρωτοπόρο Ρέθυμνο εκτός έδρας και έτσι κατέλαβε την 2η θέση του ομίλου.

Μόλις στο 5΄μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαγάκης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Λασιθίου και από κοντά έκανε το 1-0. Ο ίδιος παίκτης έμελλε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 18΄με σουτ που επιχείρησε μέσα από την μικρή περιοχή.

Στο 57΄το Ηράκλειο έχασε μεγάλη τριπλή ευκαιρία με τους Ρυακιωτάκη, Μαγάκη και Βαρδουλάκη για να τριπλασιάσει τα τέρματα του, ενώ στο 65΄είχε δοκάρι σε σουτ που επιχείρησε Χριστουλάκης.

Η υπεροχή του Ηρακλείου στο δεύτερο μέρος και η κούραση από πλευράς Λασιθίου έφερε ακόμη τέσσερα γκολ για την Μικτή Κ14 της ΕΠΣΗ που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της κάνοντας το 3-0 στο 69΄με δυνατό σουτ του Τρυφίδη, το4-0 στο 70΄με πλασέ του Ρυακιωτάκη σε κενή εστία, το 5-0 στο 76΄με σουτ του Βαρδουλάκη, και το 6-0στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Κοσόγλου.

Μικτή ΕΠΣΗ Κ14: Κετένογλου, Κλωνάρης, Κόσογλου, Κάββαλος (48΄Βαρδουλάκης), Καδιανάκης (48΄Φανουράκης), Σωπασής (48΄Χριστουλάκης), Κίτσος, Ρυακιωτάκης, Μπουλούκας, Μαγάκης (67΄Τρυφίδης), Δραγατάκος (67΄Βρέντζος)