27 Οκτωβρίου 2020

Ο τοξότης του Α.Ο.Π Ερμή κατάκτησε και το κύπελλο ανοιχτού χώρου στο σύνθετο τόξο σε τελικό-θρίλερ κόντρα στον Σταύρο Κουμερτά

Αναμφίβολα ο Ανδρέας Ζαχαράκης διανύει έναν από τους καλύτερους μήνες ως τοξότης. Πρωταθλητής Ελλάδος πριν από 15 ημέρες, ενώ την περασμένη Κυριακή (25/10) κατέκτησε και το κύπελλο Ελλάδος ανοιχτού χώρου. Στην πρώτη περίπτωση επικράτησε του Χρήστου Αερικού, ενώ στο κύπελλο κέρδισε στον τελικό τον Σταύρο Κουμερτά! Δύο εκ των κορυφαίων του σύνθετου τόξου.

Τα νούμερά του παραμένουν ψηλά. Φλερτάρει διαρκώς με το 700άρι (ενίοτε το ξεπερνάει) κάτι που έκανε και στον γύρο κατάταξη του κυπέλλου ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του με 699/720 (52 10άρια, 27 κεντρικά) αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Χρήστο Αερικό με 695/720 (49 10άρια, 26 κεντρικά) και τρίτο τον Σταύρο Κουμερτά με 693/720 (48 10άρια, 22 κεντρικά).

Να σημειωθεί ότι στην πρώτη σειρά βολών ο Ζαχαράκης είχε την… 5η καλύτερη επίδοση με 343/360…

Αν και κατέκτησε την πρώτη θέση στον γύρο κατάταξης, ο δρόμος προς τον τίτλο μόνο εύκολος δεν ήταν για τον τοξότη του Ερμή. Μετά το… bye του πρώτου γύρου, ο Ζαχαράκης βρήκε μπροστά του τον Κυριάκο Κροαζιέ, έναν τοξότη έμπειρο και στις καλές του ήμερες αρκετά επικίνδυνο.

Ο Ζαχαράκης επικράτησε με 147-142 εξασφαλίζοντας μια θέση στον ημιτελικό. Αντίπαλός του ο Κωνσταντίνος Δρακιώτης, ένας ακόμη εξαιρετικός τοξότης. Ο πρωταθλητής Ελλάδος θα πάρει τη νίκη-πρόκριση για τον τελικό με 146-143. Δεύτερος τελικός μέσα σε 15 ημέρες…

Εκεί θα βρει τον Σταύρο Κουμερτά, περσινό πρωταθλητή ανοιχτού χώρου, κλειστού χώρου, στο σύνθετο τόξο. Θα επικρατήσει του Τηλέμαχου Χαΐνη με 142-136, ενώ αμέσως μετά θα κερδίσει και τον Γιάννη Κωστάκη με 147-137.

Στα ημιτελικά ο τοξότης του Εκηβόλου, ήταν ο νικητής του… el classico επικρατώντας του Χρήστου Αερικού με 147-144 μετά από μία συναρπαστική κόντρα. Ο ημιτελικός ωστόσο ήταν ουσιαστικά μια προαναγγελία για τον τελικό.

Ανδρεάς Ζαχαράκης και Σταύρος Κουμερτάς σε μια υψηλού επιπέδου κόντρα με τον Ζαχαρακη να φτάνει στη νίκη με 147-146 κατακτώντας έναν ακόμη τίτλο. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Χρήστο Αερικό ο οποίος κέρδισε στον μικρό τελικό τον Δρακιώτη με 147-138.