28 Οκτωβρίου 2020

Ο Βασίλης Καλογιάννης παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμος στον τελικό του Ολυμπιακού τόξου επικρατώντας 6-4 του πρωταθλητή Ελλάδος Αλέξανδρου Καραγεωργίου

Ο Έλληνας τοξότης του Α.Ο.Τ. ΑΧΑΙΟΙ, αν και στον γύρο κατάταξης πήρε την πέμπτη θέση με 603/720 ( 9 10ρια, 4 κεντρικά), κατάφερε στις κόντρες να αλλάξει τα δεδομένα κατακτώντας το κύπελλο Ελλάδος ανοιχτού χώρου, που πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ.

Στην πρώτη θέση στον γύρο κατάταξης βρέθηκε ο Χριστόπουλος Αντώνης (Α.Ο. Στόχος), με 636/720 (20 10ρια, 7 κεντρικά), ο οποίος αν και μόλις 16 των φαίνεται πολλά υποσχόμενος στο Ολυμπιακό τόξο. Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Καραγεωργίου Αλέξανδρος (Σ.Ο. Ελευσίνας), με 635/720 (20 10ρια, 6 κεντρικά), ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Κατσαΐτης Παναγιώτης (Μέγας Αλέξανδρος), πρωταθλητής κλειστού χώρου το 2019, με 624/720 (16 10ρια, 6 κεντρικά).

Οι δύο πρώτες κόντρες του Καλογιάννη ήταν απέναντι στους Κικόπουλο Στέφανο και Κεφαλά Ιουστιάν, τους οποίους κέρδισε 7-3 και 6-2 αντίστοιχα. Στον ημιτελικό αντιμετώπισε τον Χριστόπουλο και κατάφερέ να επικρατήσει 6-4, επισφραγίζοντας έτσι την θέση του στον τελικό ενάντια στον Καραγεωργίου.

Στόχος του Αλέξανδρου Καραγεωργίου ήταν να κάνει το 3 στα 3 , με την κατάκτηση του κυπέλλου. Στην πρώτη κόντρα επικράτησε του Σγούρου Γιώργου 7-1 και στον δεύτερο αγώνα, προσπέρασε το εμπόδιο του Κόμη Αγγέλου, νικώντας με 6-5. Στον ημιτελικό αγωνίστηκε ενάντια στον Θέμελη Παναγιώτη, τον οποίο κέρδισε με σκορ 6-2.

Σε έναν ενδιαφέρον τελικό, ο Καλογιάννης παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμος σε κρίσιμα σημεία , καταφέρνοντας έτσι να πάρει την νίκη απέναντι στον πρωταθλητή Ελλάδος με τελικό σκορ 6-4.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Χριστόπουλος, ο οποίος επικράτησε 7-1 του Θέμελη στον μικρό τελικό.