11 Ιουνίου 2019

Με 12 μετάλλια, τα 9 χρυσά και τα 3 ασημένια επιστρέφουν από το Πλόβντιβ της Βουλγαρίας οι αθλήτριες της Ιππικής Δεξιοτεχνίας, που συμμετείχαν στο διεθνή αγώνα, CDI.

Με 12 μετάλλια, τα 9 χρυσά και τα 3 ασημένια επιστρέφουν σήμερα από το Πλόβντιβ της Βουλγαρίας οι αθλήτριες της Ιππικής Δεξιοτεχνίας, που συμμετείχαν στο διεθνή αγώνα, CDI, το τριήμερο 7-9 Ιουνίου.

Στην Κατηγορία Ενηλίκων τρία χρυσά μετάλλια κέρδισε η πρωταθλήτρια Ενηλίκων 2019, Κέλλυ Σκλαβούνου με τον Quanderas. Στα αγωνίσματα St George, Ιntermediate I και Freestyle ήταν στις πρώτες θέσεις με πολύ καλά ποσοστά, 70,833%, 75,294% και 76,417%.

Στην Κατηγορία Νέων Ιππέων η 2η Πρωταθλήτρια 2019, Λαβίνια Μακροπούλου μαζί με τον Widoc Timbre ήταν επίσης στις τρεις πρώτες θέσεις. Στα αγωνίσματα team, individual και freestyle συγκέντρωσε ποσοστά 63,873%, 65,294% και 69,792%.

Στην Κατηγορία Εφήβων τα τρία χρυσά μετάλλια, αλλά και την πρόκριση για το φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, κέρδισε η 2η Πρωταθλήτρια 2019, Δέσποινα Σιδηρά με τον Windsor. Η Ελληνίδα αμαζόνα στα τρία αγωνίσματα, team, individual και freestyle είχε ποσοστά, 67,52%, 69,51% και 70,958%.

Στην 2η θέση και στα τρία αγωνίσματα ακολούθησε η Πρωταθλήτρια της Κατηγορίας 2019, Ραφαήλια Γεωργουλέα με τον Luxemburg με ποσοστά 63,182%, 68,33% και 69,233%. Η Ελληνίδα αμαζόνα επίσης πήρε την απαραίτητη πρόκριση για το φετινό Ευρωπαϊκό Εφήβων.

Στις εθνικές κατηγορίες νέων ίππων συμμετείχε επίσης η Χριστίνα Σαχίνογλου με την Jem Twist και σε δύο αγωνίσματα κέρδισε την 1η θέση.

Επόμενοι στόχοι για το άθλημα της ιππικής δεξιοτεχνίας είναι το Βαλκανικό Πρωτάθλημα στη Lipica της Σλοβενίας 5-7 Ιουλίου και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων, Εφήβων και Νέων Ιππέων στο San Giovanni της Ιταλίας 23-28 Ιουλίου.