15 Φεβρουαρίου 2020

Στο Παγκόσμιο κύπελλο ξιφασκίας με αμαξίδιο

Το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής ξιφασκίας με αμαξίδιο για το 2020 είναι γεγονός.
Στο Παγκόσμιο κύπελλο που φιλοξενείται στο Έγκερ της Ουγγαρίας, ο Πάνος Τριανταφύλλου
κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Β και έκανε καθοριστικό βήμα
ια πρόκριση στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, από τα προκριματικά κιόλας έδειξε την αγωνιστική του
ανωτερότητα στο συγκεκριμένο όπλο, αφού προκρίθηκε στους «32» με την καλύτερη επίδοση.

Στη φάση των «16» νίκησε 15-7 τον Γάλλο Κρατέγ, στα προημιτελικά επικράτησε 15-9 του Πολωνού Νταμπρόφσκι,
ενώ προκρίθηκε στον τελικό μετά τη νίκη 15-13 επί του Ρώσου Κούρζιν.
Στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο, ο Τριανταφύλλου σύμφωνα με το ΑΠΕ ηττήθηκε 15-11 από τον Πολωνό «χάλκινο» Παραολυμπιονίκη του Ρίο, Αντριάν Κάστρο,
ένοντας έτσι δεύτερος. Στη σπάθη κατηγορίας Β συμμετείχαν συνολικά 24 αθλητές.