10 Απριλίου 2021

Ο Στέφανος Ντούσκος θα είναι στον τελικό του σκιφ ανδρών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας
Δημήτρης Ντζάνης

Παρουσία σε δυο μεγάλους τελικούς και σε τέσσερις τελικούς Β’ θα έχουν τα γαλανόλευκα κουπιά στην αυριανή αυλαία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών-γυναικών στο Βαρέζε. Μετά τις Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου, που από χθες εξασφάλισαν την πρόκριση στον τελικό της δικώπου άνευ των γυναικών, σήμερα ήταν η σειρά για τον Στέφανο Ντούσκο. Ο 24χρονος πρωταθλητής κατέλαβε την 3η θέση στον ημιτελικό του σκιφ ανδρών και αύριο Κυριακή (11/4) θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο.

Ο Ντούσκος μετά την πρόκρισή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο , έκανε ό,τι χρειαζόταν για να πάρει το τρίτο εισιτήριο από την ημιτελική σειρά με χρόνο 6:50.02. Μαζί του την πρόκριση πήραν ο Νορβηγός Μπορχ (6:48.96) και ο Κροάτης Μαρτιν (6:49.85). Από τον 1ο ημιτελικό προκρίθηκαν οι Ζίντλερ (Γερμανία -6:43.03), Νίλσεν (Δανία-6:46.94) και Ζούμτσουκ (Πολωνία-6:54.93).

Για μια θέση εκτός τελικού η Αννέτα Κυρίδου

Για μια θέση έχασε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του σκιφ γυναικών η Αννέτα Κυρίδου. Τερμάτισε στην 4η θέση στον ημιτελικό με 7:50.34 και θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό. Τα τρία εισιτήρια κατέκτησαν οι Πραχατσάν (Ρωσία-7:28.15), Θόρνλεϊ (Μ. Βρετανία-7:31.19) Σουβέρ (Ολλανδία-7:32.74). Στον μικρό τελικό του διπλου σκιφ ελ βαρών θα πάρουν μέρος αύριο και οι Ευαγγελία Αναστασιάδου και Ζωή Φίτσιου μετά την 5η θέση που κατέλαβαν στον ημιτελικό (7:17.89) Τα τρία εισιτήρια για τον τελικό πήραν οι: Μ Βρετανία (7:09.70), Ολλανδία (7:10.68) και Ρουμανία (7:11.77).

Ίδιο αποτέλεσμα και για τη δίκωπο άνευ των με τους Γιάννη Καλανδαρίδη και Ζήση Μπουκουβάλα. Το ελληνικό πλήρωμα πήρε την 6η θέση στον ημιτελικό (6:58.14) Τα τρία εισιτήρια για τον τελικό πήραν οι Κροατία (6:35.67), Ρουμανία (6:38.97) και Γαλλία (6:42.17). Την 6η θέση κατέλαβαν στον ημιτελικό του διπλου σκιφ ελ βαρών των ανδρών οι Σταύρος Σουλαρίκας και Αντώνης Παπακωνσταντίνου (6:40.91) και θα διεκδικήσουν μάξιμουμ την 7η θέση στον τελικό Β’.

16:04: ΣΚΙΦ (Α): Στέφανος Ντούσκος Τελικός

Από τις 13:00 θα υπάρξει απευθείας τηλεοπτική κάλυψη των μεγάλων τελικών από την ψηφιακή πλατφόρμα της ΕΡΤ της ERTSports 3, μέχρι το τέλος των αγώνων στις 16:45.