07 Αυγούστου 2021

Ολυμπιακοί Αγώνες - Γκολφ: Η Αμερικανίδα Νέλι Κόρντα κατέκτησε το χρυσό
ΚΩΣΤΑΣ ΧΟΛΙΔΗΣ

Στα χέρια της Νέλι Κόρντα κατέληξε το χρυσό μετάλλιο στο γκολφ η οποία επιβεβαίωσε τον τίτλο του μεγάλου φαβορί.

Η Νέλι Κόρντα από τις Ηνωμένες Πολιτείες, Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη, ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ατομικό γυναικών (stroke play) του Ολυμπιακού τουρνουά γκολφ, μετά τον 4ο και τελευταίο γύρο που ολοκληρώθηκε το πρωί του Σαββάτου (07/08) στο Kasumigaseki Country Club.

Η μικρότερη κόρη του παλιού μεγάλου Τσέχου πρωταθλητή του τένις, Πετρ Κόρντα, επικράτησε με σύνολο 267 (-17) και στους 4 γύρους κι ακολούθησε το δρόμο που χάραξε ο συμπατριώτης της, Ζάντερ Σαφέλ, ο οποίος ήταν νικητής στο ατομικό ανδρών μία μέρα νωρίτερα. Το αργυρό μετάλλιο κρίθηκε σε play-off round ανάμεσα στην Γιαπωνέζα Μόνε Ινάμι και τη Λίντια Κο από τη Ν. Ζηλανδία, με νικήτρια την πρώτη.