12 Ιουλίου 2022

Τα προκριματικά γκρουπ του απλού περιλάμβανε σχεδόν σε όλη τη διάρκειάTzaridou της η έκτη μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων στο Βελιγράδι και το ελληνικό ενδιαφέρον ήταν έντονο.

Στο τέλος ήρθε ο θετικός απολογισμός των 9 προκρίσεων στους 15 αθλητές. Με πρωτιά στους ομίλους τους πέρασαν στο κυρίως ταμπλό οι νεάνιδες Μαλαματένια Παπαδημητρίου, Χρυσή Φωτιάδου, Στέλλα Τζαρίδου (φωτό 2), ο παις Μάριος Κατσαπρακάκης και η κορασίδα Λεμονιά Γκαϊντατζή. Με τη 2η θέση στους ομίλους τους προκρίθηκαν στον 1ο γύρο οι έφηβοι Αλέξανδρος Μαδέσης, Σωκράτης Γιαννούτσος, Στάθης Μανωλόπουλος και ο παις Κωνσταντίνος Μηλικούδης (φωτό 1). Το ταμπλό είναι των «128» τόσο στο Under 19 όσο και στο Under 15. Η συνέχεια δίνεται την Τρίτη 12/07 σε μία ακόμα γεμάτη μέρα από αγώνες, καθώς μπορεί να μην υπάρχουν ταμπλό «παρηγοριάς» για όσους αποκλείστηκαν στα γκρουπ, όμως μπαίνουν στο πρόγραμμα και τα διπλά των τεσσάρων ηλικιακών κατηγοριών. Το βράδυ στο μεταξύ, προκρίθηκαν στον 1ο γύρο του διπλού μικτού εφήβων-νεανίδων οι Αλεσσάντρο Φέλτσερ/Στέλλα Τζαρίδου, Ιάκωβος Αϊβατίδης/Χρυσή Φωτιάδου και ο Αλέξανδρος Μαδέσης με τη Σαμπίνα Μουζάγεβα από τη Λετονία.

Στο απλό εφήβων δημιουργήθηκαν 36 γκρουπ στην προκριματική φάση και τα ελληνικά χρώματα είχαν τρεις προκρίσεις στο κυρίως ταμπλό. Ο Σωκράτης Γιαννούτσος κατέκτησε τη 2η προνομιούχο θέση στο 16ο γκρουπ. Έκαμψε με 3-2 σετ το νούμερο 1 του γκρουπ, τον Σλοβάκο Σάμουελ Πάλουζεκ (8-11, 11-8, 4-11, 12-10, 11-8) και το απόγευμα ηττήθηκε από τον Ουκρανό Μικίτα Ζάβαντα με 3-1 σετ (11-7, 5-11, 7-11, 5-11). Η κλήρωση έφερε αντιμέτωπο τον Πειραιώτη πρωταθλητή με τον Ισπανό Μιγκέλ Άνχελ Παντόγια (νωρίς το απόγευμα της Τρίτης ο αγώνας).

Επίσης 2ος κατετάγη ο Στάθης Μανωλόπουλος στο 17ο γκρουπ, αλλά σε ισοβαθμία. Αρχικά έχασε από τον επικεφαλής Σλοβάκο Φιλίπ Ντέλιντσακ με 3-0 σετ (4-11, 6-11, 7-11), αλλά νικώντας αργότερα εκείνος με 3-0 τον Ολλανδό Μίλο Ντε Μπερ ευνοήθηκε στην ισοβαθμία (11-7, 12-10, 11-8). Ο 17χρονος αμυντικός είχε συντελεστή 0 με 3 σετ υπέρ και 3 κατά και πήρε τη 2η προνομιούχο θέση. Ο πρωταθλητής Ελλάδας του απλού εφήβων συναντά την Τρίτη τον Ιτάι Αβίβι από το Ισραήλ.

Ο Αλέξανδρος Μαδέσης ήρθε 2ος στο 33ο γκρουπ. Κάμφθηκε από τον Ολλανδό επικεφαλής Μπάρι Μπέρμπεν με 3-2 σετ (7-11, 11-5, 11-9, 6-11, 11-13), όμως νίκησε τον Σκοτσέζο Μπορούλ Τσεν με 3-0 σετ (11-6, 11-5, 11-4) και τον Βούλγαρο Γκεόργκι Στογιάνοφ με το ίδιο σκορ (11-2, 12-10, 11-5). Στους «128» κοντράρεται αύριο με τον Σουηδό Νταβίντ Μπιόρκρουντ.

Ο Ιάκωβος Αϊβατίδης περιορίστηκε στην 3η θέση του 19ου γκρουπ. Στο πρώτο ματς ηττήθηκε από τον Ισραηλινό επικεφαλής Εϊτάι Σουσάν με 3-2 σετ (12-10, 2-11, 11-8, 6-11, 9-11) και στο δεύτερο από τον Λετονό Ντάνιελ Κόγκανς με 3-1 σετ (6-11, 11-7, 2-11, 4-11).

Ο Αλεσσάντρο Φέλτσερ αγωνίστηκε στο 28ο γκρουπ των 4ων αθλητών και αποκλείστηκε με την 3η θέση. Είχε ήττες από τον Πορτογάλο Ραφαέλ Κονγκ (επικεφαλής) με 3-1 σετ (11-8, 5-11, 8-11, 5-11) και τον Τούρκο Χακάν Ισίκ με το ίδιο σκορ (11-3, 8-11, 6-11, 9-11) και ενδιάμεσα νίκησε 3-2 σετ τον Βόσνιο Ντάριο Πέζιτς (6-11, 11-9, 6-11, 11-7, 11-7).

Στο απλό νεανίδων όλες οι Ελληνίδες αθλήτριες αγωνίστηκαν σε γκρουπ των 3ων και κατάφεραν τρεις προκρίσεις. Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου επιβεβαίωσε με νίκες 3-0 τον ρόλο του φαβορί στο 11ο γκρουπ. Στην πρεμιέρα της νίκησε τη Σουζάνα Μιλόσεβιτς από το Μαυροβούνιο (11-6, 11-5, 11-1) και μετά την Ντανιέλα Μίταρ από την Αυστρία (11-4, 11-3, 11-6). Στις «128» αντιμετωπίζει το μεσημέρι της Τρίτης τη Ζοσεφίνα Χάαγκενσεν από τη Δανία.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική στο 17ο γκρουπ η Χρυσή Φωτιάδου πήρε αήττητη την πρωτιά. Στην αρχή νίκησε την Ουγγαρέζα επικεφαλής Άννα Βόλεντιτς με 3-0 σετ (11-7, 11-6, 11-8) και μετά από λίγες ώρες την Ιταλίδα Σελέστε Λεογκράντε με 3-1 σετ (11-13, 11-4, 11-7, 11-7). Η σημερινή πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού Νέων γυναικών αντιμετωπίζει το μεσημέρι της Τρίτης τη Βόσνια Χαρίζα Μεζέτοβιτς.

Η Στέλλα Τζαρίδου σημείωσε δύο πολύ δύσκολες νίκες για να καταλάβει την 1η θέση στο 24ο γκρουπ. Στην πρεμιέρα της έκαμψε με 3-1 σετ το 1ο φαβορί του γκρουπ, την Άμμι Μάριοτ από την Αγγλία (13-11, 11-9, 10-12, 12-10) και μετά τη Νίνα Τούλι από την Ελβετία με 3-2 σετ (12-10, 8-11, 11-9, 5-11, 11-2). Η Θεσσαλονικιά πρωταθλήτρια βρίσκει αύριο στον δρόμο της στον 1ο γύρο τη Σλοβένα Νούσα Κάντις.

Η Κατερίνα Αλεξούδη αποκλείστηκε ως 3η από το 26ο γκρουπ. Έχασε από τη Ρουμάνα επικεφαλής Έβελιν Ούνγκβαρι με 3-0 σετ (4-11, 7-11, 7-11) και από τη Φινλανδή Αλεξάντρα Τιτέβσκαγια με 3-1 σετ (4-11, 13-15, 11-3, 9-11).

Στο απλό παίδων έγιναν 24 προκριματικά γκρουπ και η Ελλάδα χάρηκε δύο προκρίσεις στο κυρίως ταμπλό. Ο Μάριος Κατσαπρακάκης αναδείχτηκε νικητής στο 18ο γκρουπ. Στο πρώτο του ματς έκαμψε τον Ιταλό επικεφαλής Γκιουζέπε Καλάρκο με 3-1 σετ (11-5, 9-11, 12-10, 11-7). Στη συνέχεια ξεπέρασε τον Ουκρανό Λεονίντ Γιάκουμτσουκ με 3-1 σετ (11-9, 5-11, 11-9, 9-11) και τον Αυστριακό Τομπίας Χολντ με 3-2 σετ (11-7, 10-12, 10-12, 11-8, 11-9). Ο Αθηναίος πρωταθλητής κληρώθηκε στον 1ο γύρο με τον Ούγγρο Μαρκ Γκέργκελι (την Τρίτη ο αγώνας).

Ο Κωνσταντίνος Μηλικούδης πέρασε με τη 2η θέση από το 20ο γκρουπ. Αρχικά επικράτησε του Τούρκου επικεφαλής Γκορκέμ Οτσάλ με 3-2 σετ (11-5, 11-3, 10-12, 7-11, 11-8). Στη 2η αγωνιστική νίκησε τον Λούκα Στόιτσεφ από τη Β. Μακεδονία με 3-0 σετ (11-4, 11-5, 12-10).και στην 3η , στον αγώνα για την πρωτιά, έχασε από τον Λούτσα Ελτσέν Λαέρα από το Λουξεμβούργο με 3-2 σετ (11-5, 11-7, 5-11, 8-11, 8-11). Στους «128» ο πρωταθλητής Ελλάδας του απλού παίδων αντιμετωπίζει την Τρίτη το απόγευμα τον Μίροσλαβ Σμιντ από τη Βουλγαρία.

Ο Δημήτρης Σωτηρόπουλος διεκδίκησε την πρόκριση στο 24ο γκρουπ, ώσπου έμεινε στην 4η θέση. Έχασε από τον Κροάτη Ντένι Βάλε με 3-0 σετ (11-13, 6-11, 5-11) και τον Βόσνιο Μπένζαμι Ζίγιαντιτς με 3-2 σετ (5-11, 5-11, 13-11, 12-10, 7-11) και στην τελευταία αγωνιστική ξεπέρασε τον Αζέρο επικεφαλής Αντίλ Αχματζάντα με 3-1 σετ (11-6, 12-10, 3-11, 11-8).

Στο απλό κορασίδων σχηματίστηκαν 20 γκρουπ για την προκριματική φάση. Η Λεμονιά Γκαϊντατζή κατέκτησε την πρωτιά στο 10ο γκρουπ χωρίς να χάσει σετ. Στην πρεμιέρα επιβλήθηκε της επικεφαλής Σλοβάκας Νίνα Νεμέτοβα με 3-0 σετ (11-6, 11-8, 18-16) κι αργότερα την Αρζού Ασλάνοβα από το Αζερμπαϊτζάν με το ίδιο σκορ (11-3, 11-5, 11-7). Η πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού κορασίδων περνάει bye τον 1ο γύρο και στις «64» αναμετριέται την Τετάρτη με την Ενίσα Σαντίκοβιτς από το Λουξεμβούργο.

Η Ζωή Καζάκου ήταν στο 5ο γκρουπ των 3ων αθλητριών. Αρχικά έχασε από την Ιταλίδα επικεφαλής Σοφία Μινούρι με 3-0 σετ (6-11, 3-11, 13-15), το απόγευμα από τη Σέρβα Μάγια Βάνγιο με 3-1 κι έμεινε στην τελευταία θέση (11-6, 7-11, 6-11, 6-11).

Η Στέλλα Μαυροματάκη αποκλείστηκε με την 3η θέση από το 13ο γκρουπ. Έκανε εξαιρετική όταν κατέβαλλε την Κροάτισσα επικεφαλής Νικολίνα Μιλίσεβιτς με 3-1 σετ (11-9, 13-11, 8-11, 11-2), όμως αργότερα υπέστη δύο ήττες. Κάμφθηκε από την Άνα Σλαντόγε από τη Βόσνια/Ερζεγοβίνη με 3-2 σετ (9-11, 1-11, 11-6, 12-10, 7-11) και τέλος από τη Σλοβάκα Καρολίνα Κορφ με 3-1 σετ (8-11, 11-13, 11-4, 6-11).

Το βράδυ το πρόγραμμα ολοκλήρωσαν αγώνες για τον προκριματικό γύρο του διπλού μικτού εφήβων-νεανίδων. Ο Φέλτσερ και η Τζαρίδου νίκησαν πολύ δύσκολα τους Αμάρ Ισαμπέγκοβιτς/Ένρα Σούμπασιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-1 σετ και πέρασαν στον γύρο των «128» (14-12, 9-11, 11-9, 11-9).

Ο Αϊβατίδης και η Φωτιάδου αντιμετώπισαν τους Σεμπάστιαν Φλάατεν/Βίβιαν Χουνχ από τη Νορβηγία, βρήκαν επίσης υψηλά εμπόδια και επικράτησαν με 3-1 σετ (10-12, 11-9, 11-9, 13-11).

Τέλος, στο κλείσιμο των συνολικά 36 αγώνων, που έδωσαν οι Έλληνες αθλητές τη Δευτέρα 11/07, ο Μαδέσης και η Λετονή συμπαίκτριά του Σαμπίνα Μουζάγεβα απέκλεισαν στα προκριματικά τους Μάρκος Πουκ/Αρίνα Λουτβίνοβα από την Εσθονία με 3-1 σετ (11-7, 11-8, 9-11, 11-6), ενώ ο Μανωλόπουλος και η Αλεξούδη αποκλείστηκαν από τους Ελβετούς Νούμα Ούλρις/Σίνθια Λιλί με 3-1 σετ (9-11, 9-11, 11-5, 8-11).