26 Ιουνίου 2023

Δύο ακόμη μετάλλια για την Ελλάδα, ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο, στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες «Κρακοβία-Μαλοπόλσκα 2023».

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η υπέροχη Εμμανουέλα Κατζουράκη στη σκοποβολή των Ευρωπαϊκών Αγώνων.

Η 22χρονη πρωταθλήτρια έφτασε στον τελικό του σκιτ, μετά από εξαιρετικές εμφανίσεις και εκεί έχασε μόνο από την Ιταλίδα Bartolomei με 37 πόντους έναντι 35.

Νωρίτερα, στους τελικούς που οδηγούν στις μονομαχίες των μεταλλίων, η Εμμανουέλα
Κατζουράκη με 27 επιτυχίες πήρε την πρώτη θέση στο 2ο γκρουπ και έπαιξε για τα μετάλλια.

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Αποστόλης Τεληκωστόγλου στο τάεκβοντο των Ευρωπαϊκών Αγώνων, στην κατηγορία των -80 κ. Ο Ελληνας πρωταθλητής έφτασε στον ημιτελικό μέσω των ρεπεσάζ και εκεί μετά από σπουδαία μάχη, νίκησε τον Πολωνό Piatkowski με 2-1.

Mε τα δύο αυτά μετάλλια, η Team Hellas έφτασε τα 11 στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες, ξεπερνώντας τα 9 που είχε και στις δύο προηγούμενες διοργανώσεις, το 2019 στο Μινσκ και το 2015 στο Μπακού.

Πιθανόν να σας ενδιαφερουν και τα παρακάτω θέματα:

Ο καιρός σήμερα 25/06/2023 [vid]

Θετικό αποτέλεσμα στο διπλό μικτό της ηλικιακής κατηγορίας είχε η Μαλαματένια Παπαδημητρίου