18 Οκτωβρίου 2023

Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 65-53: Δεύτερη σερί ήττα στην Ευρώπη-Συντριβή για το Περιστέρι(vid)

Ο Ολυμπιακός «στέρεψε» από λύσεις στην επίθεση, ελέω των απουσιών στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο, χάνοντας την επαφή με την Αρμάνι και αποχαιρετώντας το Μιλάνο με ρεκόρ 1-2 στην εφετινή Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 65-53 από τους Ιταλούς, για την 3η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να πανηγυρίζει ενώπιον του κοινού της την πρώτη εφετινή νίκη της.

Ο Ολυμπιακός με περιορισμένο ροτέισον και χωρίς τον Κάνααν, ο οποίος αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ποινές (!) στο πρώτο ημίχρονο, έχασε και τον Λαρεντζάκη στην τελευταία περίοδο και δεν μπορούσε να επιστρέψει απέναντι στην Αρμάνι, που είχε σε φοβερή βραδιά τον Μίροτιτς αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά στο β’ ημίχρονο ήταν ο Πάνγκος.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53

Συντριβή για το Περιστέρι

Το Περιστέρι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα με τη Λε Μαν, δεν μπόρεσε να ανακάμψει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και έτσι γνώρισε βαριά ήττα 96-68 στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου του Basketball Champions League. Εξαιρετικός, αλλά «μόνος» για την ελληνική ομάδα, ήταν ο Τζέιλεν Χαντς με 18 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής, ενώ δέκα ασίστ «μοίρασε» ο Ράγκλαντ.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-39, 69-54, 96-68

ΛΕ ΜΑΝ (Ερλίκ Ντελόρ): Ντελονέ 9 (1), ΝτεΒάντε Τζόουνς 18, Μαβούγμπε 4, Ναράς 12 (1), Ν'Ντογέ 6, Γεγκέτ 8, Μέισον 17 (3), Ματ Λιούις 9 (1), Σουάρτζ 13 (1), Μπιργκάτ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Χαντς 18 (4), Ράγκλαντ 6 (1), Ρένφρο 5, Γουϊλιαμς 10 (2), Ζουγρής 3, Χουγκάζ 5 (1), Ντάνγκουμπιτς 4 (1), Κασελάκης 4, Μήτρου-Λονγκ 4, Πουλιανίτης 3 (1), Τόμπσον 6, Ξανθόπουλος