03 Ιουνίου 2019

Καλή επίδοση από το ελληνικό πλήρωμα στη δίκωπο στη Λουκέρνη.

Την πέμπτη θέση κατέλαβαν η Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου στη δίκωπο, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας που διεξήχθη στη Λουκέρνη της Ελβετίας.

Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε 7.20.46 ενώ το χρυσό κατέκτησε η Ισπανία (7.14.14) το ασημένιο η Ρουμανία (7.15.52) και το χάλκινο η Ιταλία (7.16.22).

Στον άλλο μεγάλο τελικό με ελληνικό ενδιαφέρον στο διπλό σκιφ γυναικών, οι Αννέτα Κυρίδου και Κατερίνα Νικολαϊδου πήραν την 6η θέση κι έμειναν μακριά από το βάθρο των νικητών. Οι δυο Ελληνίδες πρωταθλήτριες τερμάτισαν σε 7.01.74 ενώ το χρυσό κατέκτησε η Γερμανία με 6.49.23 , το ασημένιο η Ρουμανία με 6.50.56 και το χάλκινο η Ιταλία με 6.51.38.

Την 5η θέση στον μικρό τελικό της δικώπου άνευ κατέλαβαν οι Θανάσης Παλαιοπάνος και Γιάννης Καλανδαρίδης. Οι δυο Έλληνες πρωταθλητές τερμάτισαν σε 6.41.47 και κατετάγησαν 11οι στη γενική του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.