08 Δεκεμβρίου 2023

Ξεκίνημα με το… δεξί για την ανδρική ομάδα του Παναθηναϊκού στο Europe Trophy επιτραπέζιας αντισφαίρισης 2023-2024 και γενικά στην επανεμφάνισή της στην Ευρώπη μετά από πολλά χρόνια.

Στην πρώτη φάση, που αφορά σε Περιφέρειες, αγωνίζεται από σήμερα Παρασκευή 08/12 στη Μάλτα για το 1ο γκρουπ της λεγόμενης Region 4 και στην 1η αγωνιστική κατέβαλλε την ιταλική Μαρκότσι με 3-1. Είχε δυσκολίες για περίπου… 1,5 παιχνίδι θεωρητικά και μετά το 0-1 στο σκορ ομάδων κυριάρχησε. Ο Παναθηναϊκός έχει να δώσει δύο ακόμα ματς στον όμιλο, το Σάββατο και την Κυριακή κι εμφανίζεται ως φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης και της απευθείας πρόκρισης στην τελική φάση. Επόμενη αντίπαλός του θα είναι η Ζελέζνιτσαρ από τη Σερβία. Για την ίδια Περιφέρεια του Europe Trophy ανδρών διεξάγεται άλλος ένας όμιλος στη Βαλέτα, οι 2οι των ομίλων θ’ αναμετρηθούν σε αγώνα μπαράζ για μία τρίτη πρόκριση.

Η Μαρκότσι έχει ως πρώτο παίκτη έναν πολύ αξιόλογο Ρουμάνο, τον Ντάριους Τόμα. Αυτός έδωσε το προβάδισμα στο ιταλικό κλαμπ με αξιοσημείωτη νίκη 3-1 σετ απέναντι στον Κωνσταντίνο Αγγελάκη. Στον επόμενο αγώνα ο Γάλλος Εμμανουέλ Λεμπεσόν συνάντησε εμπόδια μόνο στο 1ο σετ. Αφού τα ξεπέρασε, πήρε τη νίκη με 3-0 σετ κόντρα στον Ιταλό Λορέντσο Μαρτιέλι και γενικά η συνέχεια ήταν σχετικά εύκολη για τον Παναθηναϊκό. Στο τελικό 3-1 ο Λεμπεσόν πέτυχε άλλη μία νίκη, ενώ ενδιάμεσα επικράτησε ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος στο δικό του ματς. Στον πάγκο κάθισε ο Νίκος Αντωνιάδης και στο κοουτσάρισμα είναι ο Λευτέρης Μάκρας. Το απόγευμα σήμερα 08/12 διεξάγεται το άλλο παιχνίδι του ομίλου μεταξύ της τοπικής ΜITTTC και Ζελέζνιτσαρ.