10 Ιουλίου 2016

Με μία νίκη και μία ήττα άρχισε την Παρασκευή (8/7) στο Ζάγκρεμπ η ελληνική αποστολή την προσπάθειά της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων.

Για τη Β’ κατηγορία του θεσμού και στο 10ο γκρουπ η ομάδα των εφήβων ξεπέρασε το εμπόδιο της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης με 3-0, ενώ στην Α’ κατηγορία και το 1ο γκρουπ οι παίδες κάμφθηκαν με 3-0 από το Βέλγιο. Ανεξάρτητα από το τι μπορεί να δείχνουν τα σκορ των δύο αγώνων, ούτε οι νέοι επιβλήθηκαν εύκολα, ούτε οι παίδες υποτάχθηκαν στους Βέλγους. Με πέντε ακόμα συναντήσεις ομαδικού προχωρά το πρόγραμμα των Ελλήνων στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

AdTech Ad
Τον εναρκτήριο αγώνα των παίδων μετέδωσε ζωντανά από το τραπέζι 2 το διαδικτυακό Laola1.tv. Εκεί έγινε φανερό ότι η εθνική μας σίγουρα δεν άξιζε ήττα με τέτοιο σκορ διότι ήταν ανταγωνιστική σε όλα τα ματς, όμως υστέρησε σε κάθε κρίσιμο σημείο πληρώνοντας ίσως και την απειρία της. Χαρακτηριστικά μπορούμε ν’ αναφέρουμε ότι ο Δαμιανής προηγήθηκε σε όλα τα σετ του αγώνα του με τον Ρασενφόσε. Στο 1ο έχασε σετ μπολ στο 11-10 και αργότερα τρεις σερί επιθέσεις με το forehand. Στο 2ο σετ ήταν μπροστά 9-7 και τελικά λύγισε 11-9 κάνοντας λάθη. Στο 3ο προηγήθηκε αρχικά 4-2, όμως γρήγορα ισοφαρίστηκε κι αργότερα βρέθηκε πίσω 6-8 με χαμένο σερβίς. Ο Σωτήρης Ζήκος κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Οι έφηβοι είναι επικεφαλής στο 10ο γκρουπ και θέλουν να πάρουν την 1η θέση. Ήταν φαβορί με τους Βόσνιους, το επιβεβαίωσαν, πάντως πήραν πολύ δύσκολα τη νίκη στο 1ο και το 3ο επί μέρους παιχνίδι. Σταματούρος και Αντωνιώδης έδειξαν απόλυτα έτοιμοι εκεί, με τον πρώτο να γυρίζει την κατάσταση από 1-2 σετ και τον δεύτερο να κατακτά δύο σετ με οριακή διαφορά. Θετική αρχή έκανε και ο Σγουρόπουλος ως έφηβος. Στον πάγκο κάθισε ο Στράτος Δαμιανής.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα των παίδων Ελλάδα-Βέλγιο 0-3:
Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης-Όλαφ Κοζολόφσκι 0-3 (7-11, 5-11, 11-13)
Γιάννης Δαμιανής-Όλαφ Ρασενφόσε 0-3 (11-13, 9-11, 7-11)
Κωνσταντίνος Στάμου/Χατζηλυγερούδης-Κοζολόφσκι/Ρασενφόσε 0-3 (5-11, 10-12, 10-12)