Σε ότι αφορά τον Παναθηναϊκό, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)-Γιουρόπα (Γιβραλτάρ).
Τέλος, την Άλκμααρ από την Ολλανδία θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΣ Γιάννινα, εφόσον πάρει την πρόκριση απέναντι στην Οντ.
Οι πρώτες αναμετρήσεις θα διεξαχθούν στις 28 Ιουλίου, ενώ οι αγώνες ρεβάνς θα λάβουν χώρα στις 4 Αυγούστου.
Τα ζευγάρια που προέκυψαν έχουν ως εξής:
Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία) ή Ροβανιέμι (Φινλανδία) - Βόρσκλα Πόλταβα (Ουκρανία)
Σεντ Ετιέν (Γαλλία) - ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) ή Κλίφτονβιλ (Βόρεια Ιρλανδία) - Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)
Παντούρι (Ρουμανία) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) ή Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)
Βοϊβοντίνα (Σερβία) ή Κόνας Κουέι (Ουαλία) - Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) ή Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)
Παρτιζάν (Σερβία) ή Ζαγκλέμπιε Λούμπιν (Πολωνία) - Στρομσγκόντσετ (Νορβηγία) ή Σεντερίσκε (Δανία)
Λουκέρνη (Ελβετία) - Σασουόλο (Ιταλία)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία) ή Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία) - Ρίο Άβε (Πορτογαλία)
Χαρτς (Σκοτία) ή Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) - Κράσνονταρ (Ρωσία)
Αλκμάαρ (Ολλανδία) - ΠΑΣ Γιάννινα (ΕΛΛΑΔΑ) ή Οντ (Νορβηγία)
Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) ή Γέλγκαβα (Λετονία) - Ομόνοια (Κύπρος) ή Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)
Αούστρια Βιένης (Αυστρία) ή Κουκέσι (Αλβανία) - Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) ή Σιράκ (Αρμενία)
ΑΪΚ Σόλνα (Σουηδία) ή Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) - Παναθηναϊκός (ΕΛΛΑΔΑ)
Οσμανλισπόρ* (Τουρκία) ή Ζίμπρου Κισινάου (Μολδαβία) - Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) ή Νόμε Κάλιου (Εσθονία)
Βέντσπιλς (Λετονία) ή Αμπερντίν (Σκοτία) - Μάριμπορ (Σλοβενία) ή Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)
Λιλ (Γαλλία) - Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) ή MTK Βουδαπέστης (Ουγγαρία)
Ολεκσάντριγια (Ουκρανία) - Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) ή Ιάσι (Ρουμανία)
Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία) - Μπρόντμπι (Δανία) ή Χιμπέρνιαν (Σκοτία)
Μπασακσεχίρ (Τουρκία) - Ριέκα (Κροατία)
Χεράκλες (Ολλανδία) - Αρούκα (Πορτογαλία)
Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) ή Τορπέντο-Μπέλαζ Ζόντινο (Λευκορωσία) - Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)
Γκενκ (Βέλγιο) ή Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο) - Χάκεν (Σουηδία) ή Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)
Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) ή Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) - Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)
Γουέστ Χαμ (Αγγλία) - Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) ή Ντομζάλε (Σλοβενία)
Βιντεότον (Ουγγαρία) ή Τσουκαρίτσκι (Σερβία) - Μίντιλαντ (Δανία) ή Βαντούζ (Λιχτενστάιν)
Γκέτεμποργκ (Σουηδία) ή Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) - Ελσίνκι (Φινλανδία) ή Μπερόε Στάρα Ζαγόρα (Βουλγαρία)
Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία) ή Καπάζ (Αζερμπαϊτζάν) - Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)
Γάνδη (Βέλγιο) - Βιτορούλ Κονστάντσα (Ρουμανία)
Γκρασχόπερς (Ελβετία) ή KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία) - Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)
* Η συμμετοχή υπόκειται στις συνεχιζόμενες διαδικασίες στο CAS.
Το πρόγραμμα του Europa League 2016/17 :
30/06/16: 1η προκριματική φάση-Α ματς
07/07/16: 1η προκριματική φάση-Β ματς
14/07/16: 2η προκριματική φάση-Α ματς
21/07/16: 2η προκριματική φάση-Β ματς
28/07/16: 3η προκριματική φάση-Α ματς
04/08/16: 3η προκριματική φάση-Β ματς
18/08/16: Πλέι-οφ-Α ματς
25/08/16: Πλέι-οφ-Β ματς
15/09/16: Ομιλοι-1η αγωνιστική
29/09/16: Ομιλοι-2η αγωνιστική
20/10/16: Ομιλοι-3η αγωνιστική
03/11/16: Ομιλοι-4η αγωνιστική
24/11/16: Ομιλοι-5η αγωνιστική
08/12/16: Ομιλοι-6η αγωνιστική
16/02/17: Φάση των «32»-Α ματς
23/02/17: Φάση των «32»-Β ματς
09/03/17: Φάση των «16»-Α ματς
16/03/17: Φάση των «16»-Β ματς
13/04/17: Προημιτελικά-Α ματς
20/04/17: Προημιτελικά-Β ματς
04/05/17: Ημιτελικά-Α ματς
11/05/17: Ημιτελικά-Β ματς
24/05/17: Τελικός (Στοκχόλμη)
Οι κληρώσεις:
Στις 5 Αυγούστου είναι προγραμματισμένη η κλήρωση των πλέι-οφ του Europa League, ενώ στις 26 του ίδιου θα διεξαχθεί στο Μονακό η κλήρωση για τους ομίλους του τουρνουά. Στις 12 Δεκεμβρίου επιστρέφει στη Νιόν η κλήρωση για την φάση ων «32». Στις 24 Φεβρουαρίου θα γίνει η κλήρωση για τους «16», στις 17 Μαρτίου για τα προημιτελικά και στις 21 Απριλίου για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.
in.gr