12 Οκτωβρίου 2020

Μεγάλη εμφάνιση στο σπριντ για τον Έλληνα ποδηλάτη

Ο Κωνσταντίνος Λιβανός απέδειξε και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Φιορενζουόλα (Ιταλία) το λόγο για τον οποίον θεωρείται ένας εκ των κορυφαίων σπρίντερ του κόσμου στην κατηγορία του.

Ο ποδηλάτης του Τάλως ANEK LINES, μετά από τις εκπληκτικές του εμφανίσεις στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο σπριντ επικρατώντας στο μικρό τελικό του Ρώσου Ντανίλα Μπουρλάκοφ με 2-0 νίκες.

Η πορεία προς το μετάλλιο

Στην κατατακτήρια χρονομέτρηση αν και είχε τον 7ο καλύτερο χρόνο στα πρώτα 100μ. (5.220), κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση με συνολικό χρόνο 10.547 κάνοντας στο δεύτερο σκέλος τον 4ο καλύτερο χρόνο ολοκληρώνοντας με μέση ωριαία ταχύτητα 68.486 χλμ/ώρα.

Στους “16” ο Λιβανός αντιμετώπισε τον Ιταλό Ματία Πινάτσι τον οποίον κέρδισε σημειώνοντας χρόνο 11.450 (62.882 χλμ/ώρα), ενώ στην 8άδα πήρε δύο νίκες απέναντι στον Γάλλο Τομ Ντεράς έχοντας χρόνο 12.109 και 11.673 αντίστοιχα.

Στο δρόμο για τον τελικό ο Λιβανός κοντραρίστηκε με ένα εκ των φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, Μικχαΐλ Γιάκοβλεφ, γνωρίζοντας την ήττα και στα δύο σπριντ με τον Ρώσο να κάνει εξαιρετικό χρόνο και στις δύο περιπτώσεις με 10.358 και 10.500.

Στο μικρό τελικό και στη μάχη για το χάλκινο μετάλλιο, ο Λιβανός ήταν εκπληκτικός. Χάρη σε δύο εντυπωσιακά σπριντ και με χρόνους 10.623 και 10.641 κέρδισε με 2-0 έχοντας μέση ωριαία ταχύτητα 67.777χλμ./ώρα και 67.662 χλμ./ώρα αντίστοιχα ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Τσέχος Μάρτιν Τσέχμαν, ο οποίος μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό επικράτησε με 2-1 νίκες του Γιάκοβλεφ, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Την Τρίτη (13/10) ο Έλληνας πρωταθλητής θα αγωνιστεί στο κέιριν, έχοντας στόχο ακόμη ένα μετάλλιο.