25 Ιουλίου 2021

Στον «ξαφνικό θάνατο» ηττήθηκε η Φένια Τζέλη στον πρώτο γύρο των ρεπεσάζ στο ταεκβοντό γυναικών.

Η Ελληνίδα αθλήτρια αγωνίστηκε στην κατηγορία των 57 κιλών και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στα ρεπεσάζ. Στον πρώτο γύρο η αθλήτρια από τα Τρίκαλα ηττήθηκε με 2-0 την Τεκιάθ Μπεν Γιουσούφ από τον Νίγηρα και τέθηκε εκτός συνέχεια.

Η Τζέλη μπόρεσε να αγωνιστεί στα ρεπεσάζ αφού η Τατιάνα Μίνινα που την απέκλεισε στη φάση των «16» έφτασε μέχρι τον τελικό. Η εμπειρία των Ολυμπιακών αγώνων τελείωσε για την Τζέλη που έχει όλο το μέλλον μπροστά της αφού είναι μόλις 19 ετών.