30 Ιουλίου 2021

Με ήττα ολοκλήρωσε τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας στην Ολλανδία ο ΟΦΗ. "Θύτης" η Ναϊμένγκεν που επικράτησε με 2-0.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Στο δωδέκατο λεπτό άνοιξαν το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Jordy Bruijn και στο 52′ “σφράγισαν” τη νίκη τους με το τέρμα που πέτυχε με κεφαλιά εντός περιοχής ο Ιβάν Μάρκες Άλβαρες.

Οι καλές στιγμές του ΟΦΗ απέναντι στη Ναϊμένγκεν:

31′ Κόρνερ κέρδισε ο ΟΦΗ από δεξιά. Εκτελέστηκε πλασαριστά, ο Μαρινάκης επιχείρησε σέντρα, με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μάτις Μπράντερχορστ.

40′ Πρώτη τελική για την Κρητική ομάδα με τον Γκονζάλεζ να σουτάρει έξω από την περιοχή, τη μπάλα να κοντράρει και τον Μπράντερχορστ να μπλοκάρει.

51′ Το σουτ του Μπαλογιάννη πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπράντερχορστ.

Mikel Chania Delivery
74′ Σέντρα του Μαρινάκη από δεξιά, δεν απειλήθηκε ο Μπράντερχορστ που μπλόκαρε τη μπάλα.

79′ Φάουλ για τον ΟΦΗ μεταξύ μεγάλης περιοχής και πλάγιας γραμμής. Ο Ντε Γκουζμάν επιχείρησε απευθείας εκτέλεση αναγκάζοντας σε δύσκολη απόκρουση τον Μπράντερχορστ.

➥ Φίτεσε – ΟΦΗ 2-1

Με το συγκεκριμένο φιλικό ολοκληρώθηκε η παρουσία του ΟΦΗ στην Ολλανδία. Το Σάββατο (31/07) η Κρητική αποστολή θα αναχωρήσει στις 11:20 (τοπική ώρα) από την Ολλανδία και αναμένεται στο Ηράκλειο στις 15:40 μετά το μεσημέρι.