10 Δεκεμβρίου 2023

Πρωτάθλημα κολύμβησης με απίθανη επίδοση
Ηλίας Λαλιώτης

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε τρίτη στον τελικό των 100μ. πεταλούδα, με χρόνο 55.98, που αποτελεί νέο Πανελλήνιο ρεκόρ και κατέκτησε μετάλλιο για τρίτη σερί διοργάνωση, μετά το χάλκινο του 2019 στη Γλασκώβη και το ασημένιο του 2021 στο Καζάν.

Η επίδοση κάτω από τα 56 δευτερόλεπτα είναι κάτι που κυνηγούσε εδώ και πολύ καιρό η Άννα Ντουντουνάκη και τα κατάφερε στη Ρουμανία, κάνοντας μια ιστορική κούρσα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στη Λουίζ Χάνσον από τη Σουηδία με 55.37 και δεύτερη ήταν η Ανχελίνα Κόλερ από τη Γερμανία με 55.50.