12 Νοεμβρίου 2018

Την πρώτη του νίκη μετά από 4 σερί ήττες πέτυχε στην Ριζούπολη ο Αρης, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 10ης αγωνιστικής της Super League. Με τα γκολ των Ματέο Γκαρσία στο 1΄ και Μπρούνο Γκάμα στο 69΄ οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 2-1 του Απόλλωνα Σμύρνης, που είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Τριάδη στο 45ο λεπτό.

Με υπηρεσιακό δίδυμο στον πάγκο του (Τόλης Τερζής, Πασχάλης Μελισσάς) ο Άρης κατάφερε να αποδράσει με μεγάλο «διπλό» από την έδρα του Απόλλωνα, που συμπλήρωσε 10 αγώνες χωρίς νίκη και με μόλις μία ισοπαλία παραμένει το πρώτο φαβορί για να αποχαιρετήσει την κατηγορία.

Οι Θεσσαλονικείς ευτύχησαν να προηγηθούν πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού με τον Ματέο Γκαρσία να παίρνει το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Χουάντερσον. Το γρήγορο γκολ ανέβασε ψυχολογικά του Θεσσαλονικείς, ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν στο 45ο λεπτό με τον Τριάδη από κοντά να φέρνει το ματς στα ίσια.

Και οι δύο ομάδες χρειάζονταν τη νίκη, με αποτέλεσμα να «ανοίξει» το ματς στο δεύτερο μέρος, γεγονός που ευνόησε την ποιοτική ομάδα του Άρη. Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 69΄ με τον Μπρούνο Γκάμα και παρά την πίεση που δέχτηκαν κατάφεραν να φύγουν από την Αθήνα με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κοτσάνης

Κίτρινες: Κύργιας, Λούκιτς - Μπάσα, Κωνσταντινίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Χουάντερσον, Στάθης, Οριουέλα, Κύργιας, Γκίνο, Λούκιτς, Ντουρσό (71΄ Μπεντινέλι), Κονέ, Σίκαμπαλα, Τριάδης (77΄ Ακόστα), Μάντζιος (28΄ Ελ-Χέλβε)
ΑΡΗΣ: Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Μπάσα, Μενέντεζ, Σιώπης, Βέλεθ, Μαρτίνες (70΄ Βαλεριάνος), Ντιγκινί (81΄ Σόουζα), Μπρούνο Γκάμα, Γκαρσία (55΄ Γιουνές)

16. Απόλλων Σμύρνης 1
*Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς, ο ΠΑΟΚ με -2 και από την ΑΕΚ αφαιρέθηκαν 3 βαθμοί.